| anonimulmut a întrebat:

Știe cineva dacă se poate lucra de la 16 ani? Dacă da, îmi puteți recomanda ceva? Un loc de muncă potrivit pentru vârsta mea. Și ce salariu se primește, așa aproximativ?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se poate lucra chiar și de la 14 ani.
Loc de muncă? Depinde de aptitudini. De pildă fiul meu a lucrat pe un post de curier pe bicicletă, dar și ca ajutor de ospătar. Câștigul nu e foarte mare, dar scapi de "dă-mi și mie", vorba reclamei.

| anonimg a răspuns:

Găsești pe olx la împărțit de pliante.
La Kaufland se caută distribuitori de materiale publicitare.
La vârsta ta legea interzice să lucrezi mai mult de 4 ore/zi.
Fugi de șantier cât te țin picioarele. Patronii români care au firme de șantier te muncesc ca pe hoții de cai. Șantieriștii angajați sunt vai mama lor, drojdia societății, niște caractere degradante. Am lucrat cu astfel de specimene mai mulți ani. Îi salut și stau de vorbă cu ei când îi întâlnesc; dar știu ce fel de oameni sunt. Erau acolo și băieți cu facultate; ma gândeam că ei sunt mai răsăriți. Dar nici vorbă. Șantierul este locul unde omul se simte liber să își scoată la iveală tot ce este mai rău din el. Șantieriștii de Dumnezeu nu se tem și de oameni nu se rușinează.

Poți lucra la Glovo, food panda, sau alte firme asemănătoare, unde cumperi mâncare oamenilor din magazine și le-o duci acasă cu bicicleta. Poți câștiga între 50-100 lei/zi.

| mudokins78 a răspuns:

Pe santier, sa cari saci de ciment!
Salariu bun
Da! poti lucra.
succes!

| GicaGigekGica a răspuns:

Curier la Glovo sau Food Panda, ai nevoie doar de o bicicleta si timp liber.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nu te uita la ăștia cu șantierul ca sunt cam înapoiați. De la vârsta de 16 ani poți lucra orice excluzând munca grea (șantier, carat mobila, metalurgie), munca ce implica tura de noapte (barman, om de pază) și programul nu trebuie sa depășească 8 ore pe zi. Asta înseamnă ca poți lucra orice atât timp cât este ceva ușor și nu implica un efort prea mare. Si ai grija, unii angajatori te pun sa lucrezi o săptămână gratis "ca proba" ca mai apoi sa iti spună ca nu ești potrivit, chiar dacă tu ai fost excelent..si evident ca nu o sa te plătească.

| Alex1929386543 a răspuns:

O sa iti dau un exemplu real:

Am o verișoara care are doar un job de vara. Si ea are 17 dar lucrează de la 16 ani. Ea împarte pliante la o terasă pe plaja. E plătită cu 100 de lei pe zi. Poate ti se pare mult dar trebuie sa stea in picioare toata ziua.
Eu iti recomand sa faci ceva asemănător, ca impartitul de pliante, macar la început că tu sa iti formezi răbdarea și să vezi dacă poti rezista.