| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Voi, ca femei, ați simțit vreodată nevoia sa vă luați în geantă un spray cu piper, doar ca sa vă simțiți mai in siguranță? Eu incep in toamnă facultatea in București, am cursuri până seara și mi-aș lua unul in caz de orice, chiar daca nu l-as folosi vreodată. Ați avut vreodată un spray cu piper în geantă? Daca da, pe care îl recomandați? Am văzut într-un magazin cu arme de autoapărare unele NATO și unele KO. Oare sunt bune și pentru câini? De multe ori pe strada erau haite de câini și nu de puține ori am riscat să fiu muscata.
Va mulțumesc!

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! M-am gandit la asta dar nu am cumparat momentan. Stiu ca nu e legal sa il folosesti doar daca crezi tu ca esti in pericol, ci cand chiar iti face cineva ceva. Legea in Romania...happy incearca sa iei, merita sa ai unul la tine. Pe langa asta, incearca sa nu umbli prin locuri dubioase, gen marginea orasului, stradute printre blocuri, cartiere gen ferentari. Mergi inainte de inceperea facultatii sa vezi ce drum e mai ok. Asa iti faci o idee. Cursurile la facultate nu sunt obligatorii, asa ca, daca te simti mai bine, poti sa lipsesti si sa pleci mai repede. Un lucru important, nu sta cu telefonul in mana daca nu ai treaba cu el. Pune-l in geanta. Am vazut o groaza de fete care au geanta si tin telefonul in mana de parca e un accesoriu.

| Nimeni91 explică (pentru Aasdfghj):

Mulțumesc pentru sfaturi!
Niciodată nu țin telefonul in mână fara rost, de multe ori, când dau de oameni dubioși, incerc sa sun pe cineva, iar daca nu, mă prefac și încep să spun "bine, așteaptă-mă după colț", sau ceva de genul. Am citit, și stiu că nu îl poți folosi decât dacă cineva te ataca. Nu este ilegal. Doar că, de exemplu, cazul tinerelor femei lovite de bărbatul pe trotineta cu un cutter in Piața Victoriei. Se poate întâmpla să mă atace cineva pe strada, și măcar așa, as avea timp sa mă îndepărtez. Sunt tot felul de oameni dubioși in lumea asta.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu drag! Citisem pe undeva treaba ca nu ar fi legal dar na, posibil sa nu fie adevarat. Daca reusesti sa cumperi unul, imi poti scrie si mie ce ai luat? (Daca iti amintesti)

| Nimeni91 explică (pentru Aasdfghj):

Da, când o să mă hotărăsc. O sa mai caut informații și firme diferite, sa vad care ar fi un produs care are efect. Verișoara mea mi-a spus că a avut unul, sora ei l-a folosit, nu știu daca l-a testat intenționat pe ea, sau daca din greșeală, dar nu a avut niciun efect prea surprinzător.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru câini un dispozitiv cu ultrasunete.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să-l folosesti pentru câini?! Doamne ferește!
In loc de spray, mai bine ai tine in geantă o bucată de pâine.
Nici nu cred că mai există caini fara stăpân. Au fost uciși cu miile... sad

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Vorbesc de cazul in care, sa zicem, mă ataca in parc sau in alte locuri. Am auzit multe cazuri cu copii și mulți oameni care au fost răniți. Pe mine chiar m-a mușcat câinele meu in curte, și nu voia să îmi dea drumul deloc.

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Oricum, dacă e, eu mereu am ceva de mâncare în geantă, așa c, din punctul asta de vedere, e ok.

| anonimuIl a răspuns:

Nu îți trebuie spray în București că nu se ia nimeni de tine.

| sweetys a răspuns:

Asa am avut si eu o tentativa, dar cu electrosocuri, cand m-am mutat in Constanța. Acum stau in București, Rahova si ajung si la 11 noaptea acasa si nu am simtit nevoia de a cara ceva de autoaparare dupa mine

| Nimeni91 explică (pentru sweetys):

Și eu mergeam mereu in București, însă, de cand mă tot uit la televizor și văd cazuri de oameni bătuți pe strada, parca incep sa mă tem.