Întrebare recomandată | Dobrescu_Amalia_1997 a întrebat:

vreau sa călătoresc din Anglia in România, am doua pisicuțe și nu le pot lasă aici. Îmi poate spune cineva sigur de ce am nevoiesc cam cât m-ar costa aproximativ? Țin sa menționez ca voi merge cu masina personală. Va rog sa răspundeți dor dacă aveți informații sigure, multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca va trebuii sa te interesezi cat te va costa carantina prin fiecare tara care vei trece, atat pentru tine cat si pisicutele, fiindca la ora asta, cam aceea ar fi cea mai mare cheltuiala, 2 sapatmani de carantina in fiecare tara pe unde treci.

| Dobrescu_Amalia_1997 explică (pentru Violleta2022):

Din câte am înțeles eu ar trebui sa stau in carantina doar in România, nu prin fiecare țara. Ma interesa strict de ce este nevoie, acte, proceduri și cheltuieli

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dobrescu_Amalia_1997):

Eu am vazut un reportaj televizat la roamani care spunea ca, trecand cu masina prin diverse tari, ai obligatia sa respecti legile de carantina impusa in fiecare tara si chiar spunea ca vei fii nevoit sa stai cate 14 zile, prin absolut toate tarile care au aceasta lege in vigoare. La acel moment, dadea si lista cu tarile.
O sa incerc sa caut acel reportaj sa ti-l trimit, dar va trebuii sa te interesezi si tu, sa nu ai surpriza sa ajungi la destinatie, la toamna.

| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit aici, un site oficial unde introduci in partea stanga, la
Transport measures:
Modes
Road (sosea pentru tine, ca vei merge cu masina).
Ai de selectat fiecare tara in parte, de pe traseul calatoriei tale pana in Anglia si citesti cand se ridica restrictiile in tara respectiva si care sunt conditiile de carantina samd.
Iti va lua ceva vreme sa-ti faci tema de casa, adr merita, fiindca vei stii cu exactitate daca ai nevoie sa ocolesti o tara care are inca resrictii si carantina obligatorie, sau sa intarzii pe undeva.
In orice caz UK-ul te va baga automat in carantina, asta asta scrie in ultimul link:
https://ec.europa.eu/transport/coronavirus-response_en

https://adevarul.ro/......index.html

Inca ceva, daca treci printr-o tara care nu-i in UE, trebuie sa le cauti site-ul oficial si sa citesti restrictiile lor.

| Dobrescu_Amalia_1997 explică (pentru Violleta2022):

M-am interesat și eu mai bine. Nu o sa fie nevoie de carantina, deorece circul cu masina proprie și nu staționez, o sa fie un control mai viguros in Austria și Ungaria