| Trivium a întrebat:

vreau sa imi iau o masina mai pe scurt o dacia solenza si am o nedumerire cu timbrul asta de mediustraight face. Adica daca eu vreau sa cumpar masina trebuie sa dau 1000 de euro in plus la cumparare? Imi puteti explica cum vine treaba cu timbrul asta? FUNDA! pentru explicatia cea mai buna!

Răspuns Câştigător
| danielvlad3 a răspuns:

Da chiar trebuie sa dai 1000 de euro in plus..va fi platita atat pentru autovehiculele noi sau second-hand, inmatriculate pentru prima data in Romania, dar si pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, pentru care nu a fost platita o astfel de taxa, in momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate.

3 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

Pe langa banii pentru Solenza, daca mai adaugi 1000 de euro, ti-ai putea lua o masina mult mai buna!

| danielvlad3 a răspuns:

Da trebuie sa dai 1000 de euro in plus la cumparare. daca dacia pe care doresti tu sa o cumperi are mai mult de 6-7 ani vechime de cand a fost folosita. este o noua lege.

| Trivium explică (pentru danielvlad3):

Da e in raport cu poluarea sa chiar trebuie sa dau banii? ca sa mai dai o 1000 de euro in plus nu e ca si cum ai pierde 10 banistraight face

| danielvlad3 a răspuns (pentru Trivium):

Da chiar trebuie sa dai 1000 de euro in plus..va fi platita atat pentru autovehiculele noi sau second-hand, inmatriculate pentru prima data in Romania, dar si pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007, pentru care nu a fost platita o astfel de taxa, in momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate.