| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez windowsu 7 ultimate din nou pe calculator cand intru in windows sa il instalez imi apar partitiile dar nu stiu cum sa formatez partitia c unde am bagat windowsu. M-am uitat si pe alte siteuri la tutoriale pentru aceasta problema am gasit dar mie imi da ceva cu totu diferit. Defiecare data cad mi-am reinstalat windowsu il intstalam primadata pe windows xp si dupa aia il bagam 7. Daca bagam direct wndows 7 mi se dubla memoria la C, nu se revormata.
Am vazut pe internet ca trebuie sa scrie ceva de genu : drive / option(advanged ) acolo mai is si alte lucruri precum ar fi Refresh si Load Drive. Mie imi apar doar Refresh si Load Drive nu imi apare nici de cum drive/option(advance). Am incercat si
cu windows 7 Premium rezultatul este acelasi. Am incercat sa il formatez si din calculator dar nu pot. Ce pot face sa reformatez calculatorul astept raspunsuri sau siteuri cu explicati. Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Când zici că instalai prima dată Windows xp și dup-aia Windows 7 te referi la ambele?
Adică 2 sisteme de operare, dualboot?
Este imposibil să nu-ți apară acele opțiuni dacă ai un DVD/stick bootabil cu Windows 7 și setezi din Bios ca bootabil DVD-romul sau stick-ul dacă îl bagi de acolo.
Sunt tutoriale pas-cu-pas
http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/
Dar sper că nu te iei după unele videouri de pe YouTube care îți zic că poți fără bootabil.
DUpă ce setezi în bios bai DVD/stickul cu WIndows și trebuie să-ți meargă.
Nu poți instala Windowsul ca un program, când rulează Windowsul să bagi atunci altul.
Deci?

| Mane2515 a răspuns (pentru DDCC):

Nu eu ma refeream la : cand vreoiam sa imi intsalez windausu faceam asa: bagam windows xp sa il pot reformata si dupa ce termina windows xp bagam 7 ca daca bag direct 7 mi se dublaeza memoria. Nu imi apare drive/option(advance)

| DDCC a răspuns (pentru Mane2515):

Dar de ce să bagi Windows xp?
Asta nu pricep.
Tu nu faci așa?
http://youtu.be/mME9VLT7-xw
Adică nu să instalezi Windowsul când Xp-ul ți-e pornit (după ce pornești PC-ul) și îți apare Desktopul.
Nu-l instalezi ca pe un joc/program.
Îmi pare rău dacă nu mă fac înțeles dar ce te complici?
Ai creat Bootable?
Ai apăsat o tastă când zice Press any key to continue?
Programe gen ImgBurn, Nero, Power Iso sunt folosite pentru crearea bootable.
Dacă ai făcut toate astea nu are cum să nu-ți afișeze driver options.
Ai un kit bun de instalare?

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Uite tutorialul de instalare al Windows 7:
http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/

| tioltiur a răspuns:

Si eu am aceeași problemă.am avut instalat XP si apoi am instalat win 7 dar nu am putut formata partițiile si merge greu calculatorul acuma.am gasit in pc de unde se pot formata dar nu am incercat ca am vrut sa intreb intai.e o partitie care se numeste ...stiu ca era inainte sa iau calculatorul de la cineva.deci pot sa ii dau sa se formateze? nu se intampla nimic cu pc?