| florinboy a întrebat:

trebuie sa plec in spania cu o companie aeriana iberia(din otopeni). desi am 16 ani parintii mi-au facut procura notariala pe compania de avion(in limba romana) desi de acolo de unde au luat biletele iau zis ca nu trebuie pentru ca mau bagat ca adult.credeti ca as putea avea vreun fel de problema la vama? as putea pleca cu buletinul chiar daca mia expirat pasaportul?! ast rasp urgent...multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca un minor sa plece in strainatate este nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti pe propria raspundere, cu acordul acestora de a pleca si indicarea unui insotitor major. Nu spui tara in care pleci, in tarile din UE poti pleca cu cartea de identitate, nu este nevoie de pasaport. Numai bine!

| EduardGa a răspuns:

Ideea e urmatoarea: totusi esti minor, asa ca nu risca sa te intoarca din drum. Eu zic sa iti fac pasaportul, ca sa fii sigur ca nu ai probleme. Da, se poate pleca cu buletinul, insa a te numi " adult" si a beneficia de acest statut, desi nu esti, iti poate cauza probleme. Asa ca spune-le alor tai sa iti faca pasaport, iar procura notariala sa o ai la tine, pentru orice eventualitate. Astia isi schimba regulile de pe-o zi pe alta...Bafta!