| Aazra a întrebat:

Buna! Trebuie sa schimb buletinul pentru ca a expirat. Am inteles ca e nevoie in mare de: cerere schimbare, buletin, certificat de nastere si dovada care face domiciliul.

...si stau cu chirie in alt judet acum. Intrebarile mele ar fi:

1. Unde trebuie sa depun documentele? E obligatoriu in orasul cu domiciliul?
2. E nevoie sa vina propietarul casei cu mine daca primesc actul doveditor in original?
3. Declaratia de luare in spatiu este doar pentru viza?
4. Am omis vreun document de sus obilgatoriu?
5. Cea mai rapida modalitate de a rezolva situatia?

Este destul de greu cu munca sa ma deplasez in timpul saptamanii si as vrea sa stiu sigur ca nu omit nimic daca iau liber in ziua cu pricina. Am cautat pe net si sincer a inceput sa ma doara capul. Undeva zice ceva altundeva altceva. Asa ca am ajuns aici...pls no hate

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cartea de identitate ti se elibereaza la Centrul de evidenta a populatiei unde ai domiciliul stabil (nu flotant! ).
Actele de care ai nevoie:
- cartea veche de identitate (care expira)
- certificatul de nastere
- certificatul de casatorie (daca ti-ai schimbat numele)
- dovada de spatiu pentru domiciliu (proprietatea ta sau a primitorului in domiciliu)
Ca urmare, ai nevoie de dovada de primire in spatiu al unei persoane care te ia in casa lui pentru urmatorii 10 ani (pana la expirarea actului de identitate sau schimbarea domiciliului sau numelui.
Persoana care te primeste in domiciliu trebuie sa prezinte act de proprietate pe numele lui, respectiv sa dea personal o declaratie de primire in domiciliu.