| Floydancingsaha a întrebat:

As avea o întrebare. Ce înseamnă mai exact un aviz de la posta. In sensul in care trimiti un colet unei persoane si aceea persoana trebuie sa primeasca un aviz de la posta?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E o instiintare (un bilet scris) in care i se aduce la cunostinta destinatarului ca la oficiul postal de care apartine a primit un colet. Detaliile (despre expeditor si daca trebuie sa plateasca pentru colet) le citeste pe acel aviz de la Posta.
Coletul ajunge la oficiul postal in 3-4 zile lucratoare (sau mai tarziu), de aceea e nevoie de acel aviz (pentru a sti ziua cand il poate ridica de la Posta).

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Coletul se trimite cu Buletin de Expeditie. O parte din Buletin este Avizul care il instinteaza pe destinatar ca a primit un colet

| Violleta2022 a răspuns:

Un aviz este o instiintare!
Da, asa este, cel caruia ii trimiti pachetul, primeste un cartonas cu instiintarea, sa mearga la posta sa-si ridice pachetul.