| ggalilei a întrebat:

Buna tuturor, as avea o intrebare mai grea la care doar un ceasornicar sau un pasionat de ceasuri electronice vechi originale m-ar putea lamuri.Asadar,aveam un ceas electronic cu calculator CASIO ca-901 de colectie,ca sa zic asa,adica japonez original,cu serie pe capac si cu inscriptia "made in japan",pe care nu-l mai foloseam de ani buni si statea pus la pastrare intr-un sertar. Zilele acestea,vazand ce mult au scazut preturile la bateriile de ceas, m-am gandit ca n-ar fi rau sa cumpar sa vad ce mai e cu ceasul acela.Nu a pornit din prima,dar uitandu-ma mai atent am observat ca oxidasera contactele unde se pun bateriile (mentionez ca merge cu doua baterii AG10, nu cu una singura cum e la alte ceasuri).Stiu ca multi vor spune ca nu se mai poarta,ca nu mai sant la moda,etc,dar mie-mi plac enorm lucrurile vechi si de calitate (vintage cum se spune acum),asa ca m-am hotarat sa-l port,mai ales ca-mi aduce aminte de anii de scoala cand ne intreceam intre noi care sa aiba cel mai "destept" ceas (cum e acum probabil cu telefoanele).I-am curatat contactele si spre marea mea bucurie a inceput sa functioneze perfect,nu va mai spun ca e plin de butoane,si pe cadran si lateral,beep la ora exacta,doua fusuri orare independente,joc,etc,ce mai,era "tare de tot" la vremea lui.Dar butonul de la lumina lipseste,stiu ca il scosesem ca imi spusese un coleg ca lumina imi consuma repede bateriile (pe vremea aia foarte greu gaseai baterii de ceas,doar la marinari sau la turistii straini,si erau destul de scumpe,nu ca acum). Intrebarea care se naste este urmatoarea:avand doua baterii,in locasuri separate,nu cumva una este pentru lumina si una pentru functionarea ceasului? Fiindca in acest caz voi scoate un buton de lumina de la celalalt ceas identic dar care e stricat si il voi monta, fara sa-mi fie frica ca imi va "manca" bateria daca apas des la iluminare cadran.Asta in cazul ca lumina si mecanismul sant pe circuite separate,fiecare cu bateria lui.Dar nu stiu daca nu cumva circuitele sant legate "in serie" si curentul din ambele baterii alimenteaza in acelasi timp tot ceasul, inclusiv iluminatul ecranului.Pentru cel mai bun raspuns dau funda.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu am auzit de ceas cu baterie separată pentru bec. Dar dacă nu crezi, scoate pe rând câte una și vezi dacă merge doar cu aia rămasă. Pariu că nu? indiferent pe care o scoți?

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu este baterie pentru lumina si pentru ceas. Sunt in serie (3V) si alimenteaza intreg circuitul.

| Vicensy a răspuns:

Asta nu mai este intrebare este o adevarata poveste laughing pai e simplu raspunsul ...tot circuit este conectat intre el