| RaisaRamona a întrebat:

Buna tuturor. Voiam sa-mi achizitionez un iphone 4s, sa-l folosesc doar pentru muzica si putin pentru internet. Credeti ca mai fac fata componetele hardware si software-ul acum in 2017 si in 2018 pentru chestia asta? Ma refer ca aplicatiile s-au mai dezvoltat si au unele cerinte pentru o rulare cat mai buna a lor. Mai am un Samsung s3, i-am pus cyanogenmod 14.1 (de dinainte sa se desfinteze si si apara LineageOS) si se vede ca nu prea mai poate in ziua de azi ( ma refer la telefon si putin sistemul de operare care mai are bug-urile lui).

5 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

De ce ti-ai lua un telefon care este mult mai depasit decat s3-ul tau?
Te-ai uitat macar sa vezi ce componente are un 4s?
In acelasi pret poti sa iti iei un telefon NOU cu performante duble, poate chiar triple.
Daca vrei sa iti fac cateva recomandari spune-mi un pret.

| RaisaRamona explică (pentru Alexul99):

A avut o amica de-a mea si imi place mult cum arata si cum se aude sunetul cand il conectez la sistem. Stiu ca e mai slab decat s3 dar ti-am spus deja de ce il vreau. In legatura cu pretul...nu stiu daca mai gasesc asa un telefon la pretul pe care il are acum 4s-ul.

| Alexul99 a răspuns (pentru RaisaRamona):

Vrei sa iti iei 4s nou sau la mana a doua? nu stiu daca poti sa il iei nou fiindca nu se mai fabrica.
Iar daca il iei la mana a doua este posibil sa dai gresi, stii cum e. piata telefoanelor la mana a doua tine mai mult de noroc.
Sunt sigur ca poti gasi un telefon nou, care sa te multumeasca mai mult decat un iphone 4s vechi..cat despre pret. habar nu am care este pretul 4s-ului, dar banuiesc ca nu mai mult de 400 de lei (in caz ca il iei la mana a doua)
Si la 400 de lei gasesti o lista destul de lunga de telefoane mult mai dotate.
Din nou, daca imi spui un pret fix si ceea ce vrei de la un telefon (ma refer marime + ce pretentii mai ai) eu iti pot gasi un telefon nou care poate face aceleasi lucruri ca un 4s de acum cativa ani, si care le va face mai bine chiar.
Un telefon ca 4s-ul deja de cativa ani ti se va bloca dupa 2 aplicatii instalate, sunt sigur de asta, avand doar 500 de mb de ram, si un amarat de procesor dual core.
La fel si camera de pe 4s este depasita, cred ca vrei sa mai faci cate o poza, ceva, insa camera nu prea o sa te ajute, atat cea de pe fata, dar si cea de pe spate.
Si inca ceva. 4s-ul avand deja vreo 3 ani de cand a aparut, banuiesc ca vrei sa te tina macar 2 ani...sincer nu stiu daca o va face, el fiind depasit chiar in momentul de fata.
Acum ramane la alegerea ta, eu ti-am recomandat ceea ce consider ca este mai bun pentru tine.

| RaisaRamona explică (pentru Alexul99):

Normal ca la mana a doua. Pretul nu este mai mare de 350 de lei. 4s-ul il voiam doar pentru ca se aude muzica bine pe el. Atat. Am deja un Samsung s7 pe care il folosesc foarte mult ( ca pe un pc, fac proiecte in word, powerpoint, etc, ) si vreau sa-i mai dau cateodata o pauza.

| Alexul99 a răspuns (pentru RaisaRamona):

Inteleg, pai in cazul asta, daca ai un s7 deja, cred ca merita sa incerci cum e si pe ios.
Mult succes si ai grija ce cumperi, verifica bine telefonul, in caz ca nu il cunosti pe cel de la care il iei.