| Master2001 a întrebat:

Buna, un prieten vrea sa imi dea câțiva bani, dar este in alt judet îndepărtat si vrea sa mi-i trimita pe un cont. As vrea sa stiu ca sa mi-i poata trimita ce trebuie să îi dau de la cardul meu? Numerele alea cate 4 de pe fata cardului? Sau

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Trebuie sa-i dai un grup de cifre si litere de 24 de unitati.
Acest grup este numarul contului. Exemplu: 30RO BRDF 6044 3053 7122 70XX Ce spune acest cont? Ca ai un cont din Romania (RO) la banca BRD Finance cu un numar oarecare (restul de cifre si litere). Daca nu stii contul tau (ar trebui sa ai un contract incheiat cand ai facut contul si cardul) mergi la BRD (sau la ce banca esti tu. Apropo! Ce ti-am dat mai sus e un exemplu. Eu am la BT cont. Dar daca vrei ti-l dau ca n-ai altceva ce face decat sa-mi depui bani. Glumesc!) si ceri un extras de cont pe o luna. Pe extras va apare acest grup de cifre si litere si-l scrii prietenului precum si numele tau complet, asa cum apare pe extras. Daca pe extras apare Popescu Ion nu-i spui si Sorin daca in realitate te cheama Popescu Ion-Sorin. Asa este la mine. Am doua prenume dar "desteptii" de la banca mi-au scris numai primul prenume. Numerele de pe fata sau spatele cardului nu-l ajuta pe el. Alea se dau numai cand cumperi online.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii dai absolut nimic de pe cardul tau. El nu iti trimite bani pe card si in cont. Deci trebuie sa ii dai datele contului si anume IBANUL

| CristiDinBucuresti a răspuns:

I a extras de cont de la bancă, si intreaba le pe alea acolo, roaga le sa te ajute.