| yoyo_2588 a întrebat:

Voiam sa va intreb daca e posibil sa te angajezi in străinătate la o firma de design industrial/ interior, asta daca ai absolvit o facultate in Romania? Ar fi minunat si daca ati cunoaste câteva persoane care au reusit acest lucru. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca diploma e recunoscuta poti aplica.
De regula diplomele de la universitatile de stat din Romania sunt recunoscute in Europa si alte 2-3 tari (si SUA parca).
Dar nu e medicina ca sa fie neaparat nevoie de diploma. Adica poti sa stai o perioada de proba sa vada daca te pricepi.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Da, poti, cunosc persoane care fac asta, dar in mare parte e nevoie sa stii catusi de putin limba si mai ales sa ai ceva experienta, ca angajeaza foarte greu daca nu ai experienta cativa ani (macar 2-3).

| ArmywCode a răspuns:

Este posibil. Ar trebui sa incepi niste lucrari freelance sa iti faci o reputatie si sa ai si dovada de experienta, dupa iti poti gasi un job foarte usor, mai ales in design, sau poti face bani seriosi de acasa ca si freelancer, tu iti negociezi pretul cu clientul, nu altcineva.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Daca ai diploma, poti applica pentru un astfel de job, dar, avand in vedere ca, vei fi strain, ai nevoie de experienta ca sa primesti un post bun. Nu e usor sa te angajezi nici in Romania pe un post superior, chiar daca ai studii. Experienta isi spune cuvantul sad