| ella7emma a întrebat:

Buna,vreau sa trimi un pachet(max 0, 5kg) prin posta romana, stiti cumva cum pot trimite? Nu am mai trimis niciodata prin posta sau curier.
Daca imi puteti spune daca ajunge in cutia postala sau cu postasul la usa? As vrea cat mai multe detalii.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Mai intai ambalezi coletul in ceva potrivit, poti lua de la librarie un plic din acela cu protectie, in inchizi bine, apoi scrii pe el cu majuscule numele si prenumele destinatarului si adresa si datele expeditorului (ale tale, tot nume, prenume si adresa). Apoi mergi frumos la posta la ghiseu si spui: "Buna ziua! Am un colet de trimis" si intinzi coletul. Doamna de acolo va citi datele, iti va cere buletinul si te va intreba daca achiti costul de transport (sau achita cealalta persoana) si daca trebuie sau nu sa iti dea bani pe el. Va completa niste foi si te va pune sa semnezi si iti va da o foaie. Persoana respectiva va primi in cutia postala de acasa un aviz (o foaie) cum ca i-a venit un colet si suma pe care o are de platit (daca e cazul). Merge la posta cu buletinul si il ridica. Pentru detalii, poti merge luni la posta sa intrebi, apoi mergi acasa, pregatesti coletul si marti il trimiti.