| HeyKoZz a întrebat:

Vreau sa fac comanda la niste haine din afara, doar ca nu stiu sigur daca trebuie sa ma duc eu la vama dupa ele sau daca vin pana la usa, si cum trebuie platita taxa de la vama.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Iar bate câmpii cineva pe aici (cam[p]ionul zilei, cine altcineva?!?) - dacă faci comandă să vină dintr-o țară UE, și alegi livrare prin curier, îți vin direct acasă și nu ai nimic de plătit în plus.
Dacă faci comandă la un magazin din afara UE, ți se vor livra acasă dacă ai ales metoda de transport cu curier, dar vei plăti taxe vamale și TVA (inclusiv pe valoarea transportului) dacă prețul mărfii este mai mare de cca 100 US$. Altfel, le iei tu de la poșta vamală cea mai apropiată de domiciliul tău. Sau le primești la oficiul poștal de domiciliu, dacă au valoare mică.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca suma totala a pachetului este peste $100 va trebuii sa plateste taxe vamale si TVA si sa mergi la posta sau oficiul vamal sa achiti taxa si apoi sa ridici pachetul.
Daca pachetul este SUB $100 si este mic, iti poate fii adus acasa de postas. daca este voluminos, va trebuii sa mergi tu la posta sa-l ridici.