| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa trimit un colet international prin Posta Romana si e prima data cand trimit un colet. Am pus totul intr-o cutie de pantofi, care e destul de rezistenta, nu am gasit altceva. Stie cineva care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmez? Ar trebui sa sigilez cutia de acasa cu banda scotch sau la posta? (in caz ca cei de acolo vor sa verifice continutul). Pot cumpara de la posta o astfel de punga (https://imgur.com/a/8eSkOG3) in care sa pun cutia? Am vazut ca se numesc parcel/posting bags si nu stiu sigur daca acestea sunt disponibile la posta. Ma gandesc ca daca sunt, adresele atat expeditorului cat si destintarului ar trebui trecute pe punga, nu pe cutie. Pe langa acestea trebuie completat si un formular? Imi cer scuze daca nu am postat intrebarea in categoria corespunzatoare.

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Trage la imprimanta adresa destinatarului si a ta, tot, tara, strada, nr, toate informatiile si numar de telefon (al lui si al tau) Sau scrie daca vrei. Dar mie imi place sa trag la imprimanta + nu imi intelege nimeni scrisul XD Daca ai trage la imprimanta lipesti informatiile deasupra pe punga dar dupa ce le sigilezi. LA POSTA NU TI LE SIGILEAZA NIMENI. Ei doar le trimit. Nu au ei chef sa faca pachete plus nu le prea pasa cum faci coletul. Doar sa fie adresele pe el(pe punga) si daca e ceva fragil sa scrii pe cutie atentie ca e fragil. Ca daca se sparge ceva ei nu iti platesc nimic.Si nu, nu se uita in colet. Sunt trecute coletele oricum prin mai multe verificari odata ce au iesit din tara

| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

Deci in pricipiu, pot sa merg cu cutia sigilata, si cumpar o punga de acolo nu?

| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

Angajații poștei nu au voie să completeze pentru clienți. Coletul trebuie să fie ambalat în cutie albă și scris pe ea adresele, nu cu hârtii lipite. Fragil se poate scrie, dae expeditorul se asigură că este asigurat și în cazul în care se pun colete grele peste, coniținul este ok. Da, se uită la colet. Ai tastat asta, dar ai călcat într-un oficiu poștal?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru colete exista cutii si alte ambalaje, tipizate international.

Daca te prezinti cu o cutie de pantofi, risti sa primesti... papuci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă trimiți în UE, te duci la poștă.
Dacă nu, te duci la vamă.
La vamă, coletul trebuie să fie deschis.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am uitat sa mentionez, am de gand sa-l trimit in Anglia, UK. Nu ai nici o idee despre aceste parcel/posting bags?

| CarcotasulVesel a răspuns:

Https://www.posta-romana.ro/ajutor.html
021 9393 111 (pentru apeluri din strainatate)
da telefon acolo si intreaba, o sa primesti raspuns cu toate detaliile care te intereseaza

| Ciobanu_Andrei_1990 a răspuns:

Te salut. Pentru a trimite un colet prin Posta Romana indiferent dacă e National sau International respectivul colet sau pachet Trebuie sa fie împachetat în hârtie de împachetat preferat alba, se cere un formular de trimitere colet de la un ghișeu al postei și sa fie specificat ca vrei sa trimiți international un colet apoi îl completezi iar pe cutie trebuie sa fie scris expeditorul adică tu și destinatarul adică aceea persoana care primește coletul pe care tu vrei sal trimiți.