| dani9354 a întrebat:

Vreau si eu niste exemple de megapolisuri sau de metropole.

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Metopole sunt toate care depasesc 1 milion de locuitori, sunt foarte multe iar de megaloposuri te-au lamurithee hee

| alecs871 a răspuns:

Exista si in Europa megalopolisuri, Megalopolisul Est-European.
Chiar si in Romania dar asta e de marime mica, nu ii mai stiu exact denumirea, dar se afla in sudul Romaniei, Bucuresti si jud Ilfov, jud Prahova si jud Brasov si evident orasele Proliesti si Brasov.
Metropole: cea mai mare din lume Tokio (27 mil locuitori), ar mai fi si Kobe si Osaka (tot in Japonia).

| 4LeafCloves a răspuns:

1. Boswash
2. Tokaido
3. Megalopolisul Brazilian
4. Midlens
5. Randstadt - Hollond
6. Australian
7. Ruhr-rhin
8.Californian
9. Al marilor lacuri

Metropole:
Houston, Tokyo... si mai sunt o groaza.

| dany4 a răspuns:

Megalopolisuri există pe tot globul : în Brazilia Rio de Janeiro-Sao Paulo-Belo Horizonte, în Japonia "Tokaido" (ce cuprinde oraşele Tokio, Osaka şi Kobe), dar mai ales în SUA:"BosWash" ( alcătuit din Boston, NewYork, Philadelphia, Baltimore şi Washington), "ChiPitt" sau Marile Lacuri (cu oraşele Chicago, Cleveland, Detroit şi Pittsburg) şi "San-San" (alcătuit din San Francisco, Los Angeles şi San Diego). În curs de formare sunt megalopolisuri în Europa, India, China şi Indonezia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai este megalopolisul "SanSan" format din San Francisco si San Diego!

Metropole ar fi Nex York, Sankt Petersburg, Monte Carlo, Madrid!

Dar mai cauta! Sigur gasesti si informatii despre ele! Daca te intereseaza lasa-mi un mesaj si pot sa iti dau un referat despre marile metropole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metropole:

Houston, Tokyo

| Lucifer666 a răspuns:

Megalopolisul BOSwash BOSTON NY PHILADELPHIA Woshington DC. Cauta pe google si ai sa gasesti ceva despre el. Si eu l-am avut de facut pentru la scoala si am luat de pe mai multe site-uri si pana la urma l-am facut. Nu prea sunt descrise pe net decat foarte putin. iar celelalte megalopolisuri nu sunt deloc. Cauta ca o sa gasesti pe wikipedia.

Bafta!