| bodoboddy78 a întrebat:

Am 17 ani, aproape 18 și vreau să mă îngraș, nu vreau să fac burtă... vreau doar să fiu mai solid ca alții de varsta mea. Am 1.65 inălțime și vreo 45-46 kg... vreau neapărat să mă mai îngraș, în special la picioare dacă se poate să fac pulpe să arăt mai bine. Ce sfaturi îmi recomandați? Fără pastile și alte chestii! Dau fundoi!

Răspuns Câştigător
| IuliaPV a răspuns:

Nu ştiu dacă merge pentru ce vrei tu,dar cred că te-ar interesa să faci forță(sper că asta doreşti). Mergând la sală,când de des poți,ajută foarte mult. Mănâncă bine înainte de fiecare dată când mergi şi foloseşte greutăți mai mari,nu peste măsură,dar dacă dacă depui mult efort cu greutăți mici, doar "se umflă muşchii", nu ştiu cum să explic, vei arăta bine, dar fără să ai forță deoarece sunt 2 lucruri diferite. Sper că ai înțeles

7 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Exercitii fizice (antrenezi tot corpul, te duci la sala iti iei un antrenor personal sa-ti alcatuiasca un program de antrenament), alimentatie corespunzatoare scopului tau (surplus caloric), apa, odihna si rabdare.

| AssoX a răspuns:

Presupun ca un sport ti-ar prinde bine prietene, eu iti recomand sala(sa nu te iei dupa prostiile ca nu mai cresti in inaltime si alte prostii, eu am crescut chiar foarte bine...momentan avand 1.82 si 76 de kg ) si am inceput tot ceva gen ca tine.

| bodoboddy78 explică (pentru AssoX):

Mitul cu creșterea nu îi poți spune,, mit,, pentru că este adevărat. Am ridicat greutăți la 15 ani și nu am mai crescut mult in înălțime iar acum practic yoga să mă mai înalț...

| AssoX a răspuns (pentru bodoboddy78):

Nu stiu ce sa zic, eu nu am avut nici-o problema cu inaltimea si am ridicati care puneau presiune pe coloana, presa, etc...

| EmYyYEmilian a răspuns:

O sa mori cat de curand

| Motoc_Alex_1999 a răspuns:

Wtf? am 12 ani 1.45 si am 46 kg... Si nu sunt gras

| Whinnie97 a răspuns:

Doar prin sport. Faci exercitii si pui masa musculara pe tine unde vrei(picioare, piept, spate, umeri, brate)