| uscat2222 a întrebat:

Buna ziua am facut schimb pe scbimb prim curier am trimis primul si cand a venit retur nu era ce trebuia pot face ceva nici numele nu era corect

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Bineinteles ca trebuie sa ai probe ca te-a inselat.

| uscat2222 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca. numele nu.i corect

| Ioandelasal a răspuns (pentru uscat2222):

A cui nume nu-i corect?

| uscat2222 explică (pentru Ioandelasal):

Al lui

| Ioandelasal a răspuns (pentru uscat2222):

Tot poti face plangere penala, vei in dica toate datele pe care le stii despre respectivul, inclusiv ca a folosit un nume fals, in acest caz pedeapsa este mai mare, se incadreaza la alin.2.