| Sebastian_Teodorovici_1976 a întrebat:

Am o centrala de apartament imergas care de ceva timp pierde presiune cand este pusa pe incalzire.Mentionez cand merge doar pe apa calda nu pierde. Sunt destul de disperat pentru ca aceasta problema persista si toti specialisti care au venit nu au gasit o solutie. Mi-a fost schimbat si vasul de expansiune cu altul nou si tot nimic. Problema mare este ca tevile sunt trase prin sapa, si va dati seama ce presupune asta.dar ma gadeam ca daca aveam vreo scurgere ma vizita vecinul de jos. Aveti vreun sfat, imi puteti recomanda pe cineva care sa-mi gaseasca cauza? Presiune bag in centrala cam in fiecare zi, dar pana a doua zi ea scade la zero daca centrala nu merge, cand centrala porneste pe incalzire ea se ridica din nou si ajunge pe la 1bar si putin. Va rog un ajutor! Multumesc

1 răspuns:
| KlArt a răspuns:

Hmm... presiuna normala, cu centrala oprita, este intre 1, 5 si 1, 8 bari. Dupa pornire, e normal sa creasca. Mai mult de 3 bari nu are cum sa creasca. Temperatura ideala din calorifere trebuie' sa fie intre 55 si 70 de grade. Totusi, daca si dupa aceasta încercare, a doua zi vei gasi presiune 0, trebuie verificat ca tevile din centrala sa corespunda schemei de instalare. Adica sa nu fie apa calda legata la teava de calorifere. Apoi, se verifica schimbatorul se caldura. Acesta poate fi defect, iar apa din calorifere sa intre in instalația de apa calda. In final, dupa toate aceste verificari si revizuiri, poti avea convingerea, ca tevile din sapa de ciment, sunt fisurate. Ca sa identifici care sunt acestea, trebuie un meserias la fata locului care sa faca verificari, apoi sa le înlocuiască pe cele ingropate, cu unele la vedere. Cam greu cu meseriasii astia... Incluzand chiar si firmele de montaj autorizate. Nu stiu cum Doamne iarta-ma sunt ei verificati caci si mie era sa-mi faca o boacana de genul.