| ferar12 a întrebat:

Buna ziua. Am o intrebare.
Eu si niste colegi am facut o tacla in casa, un vecin a chemat Politia dar cand a ajuns noi am vazut, am stins luminile si am facut liniste. Insa, politia a batut in usa vreo 20 30 de minute si nu i-am deschis usa. Politia putea sa-mi sparga usa?
Cand are voie politia sa-ti sparga usa asta sa o stiu pentru mine.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu iti sparge usa decat cu mandat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! tu stii la ce referă termenul pe care l ai folosit tacla? Tacla sau taclale vine din limba turcă si inseamna discutie, cand doi oameni stau toata noaptea la discutii se spune ca au stat la taclale, ceea ce ai facut tu a fost o petrecere de aceea vecinii au chemat politia, poate ai dat muzica tare si ai atras atentia, ca daca stateai de vorba doar cu prietenii pe care i ai chemat la tine si cu muzica in surdină adica atit de incet incit sa auzi doar tu nu tot blocul, nu chema nimeni politia, asa ca pe viitor vezi ca petrecerile sunt interzise chiar si acasa la tine nu ai voie sa inviti decat un numar limitat de persoane cred ca pana in 5 persoane.

| anonimg a răspuns:

Nu știu ce este aceea "tacla".
Știu doar că fără dovezi, poliția nu îți poate da amendă.
Doar mascații și pompierii îți pot sparge ușa, deoarece poliția nu umblă cu dispozitive de deschidere a ușilor.
Ușa se sparge împotriva voinței proprietarului doar în caz de infracțiune, nu și de sancțiune.

| lpavel a răspuns:

Are voie sa-ti sparga usa daca in locuinta e zgomot mare si esti reclamat de vecini, iar cand ajunge politia zgomotul nu a incetat si nu raspunde nimeni la usa! Daca e liniste cand ajunge politia nu are dreptul sa sparga usa dar daca nu raspunde nimeni poate scrie o amenda pe adresa respectiva! Daca se deschide usa poate se mai trece cu vederea dar daca nu raspunde nimeni... amenda e aproape garantata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia are dreptul sa spargă ușa în cazurile pe pericol. Spre ex, cazul de la Onești când acel bătrân a sechestrat muncitorii în locuință. Sau când considera că oricine din interior este în pericol, cum ar fi un copil lăsat nesupravegheat, un bătrân căruia i s-a făcut rău. În rest numai cu un mandat emis de un judecător îți poate sparge ușa.
Iar în cazul tău știi la ce te-ai expus, nu? Tu ai crezut că, oprind toate luminile din locuință și făcând liniște, ai și rezolvat problema. Dar ce nu știi este că, dacă apelul a fost făcut prin dispecerat 112, lucrurile nu vor rămâne așa. Mai devreme sau mai târziu te poți trezii cu citație la poliție, sau te invita la poliție împreună cu părinții tăi. Cred ca politia nu bătea se te întrebe de ce dai muzica tare, cât sa verifice câte persoane sunteți în încăpere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, ca sa nu mai modific mesajul. Prima data când ți-am citit întrebarea am crezut ca stau de vorba cu un adolescent în primele sale zile de liceu. Adică, numai din partea unora ca ei te poți aștepta la astfel de minunății. Dar când am deschis profilul tău, citit întrebările anterioare și să constat că ești student la facultate... Băiatule, ești mai infantil decât copiii din clasa 0. Tu om matur cum te consideri trebuia să îți asumi greșeala, deschideai, vorbeai cu poliția și în caz că comunicai si erai înțelegător, politia putea să fie și ea înțelegătoare și îți primeai minimul din amendă. Însă pentru ca ai fost nesimțit si i-ai ținut o jumătate de oră la ușă deși ei știau că ești în casă, presimt o amendă cu multe zerouri în coadă. Cel puțin la fel as proceda eu dacă eram în locul unuia dintre agenți. Băiatule, ar trebui să îți bagi mințile în cap. Dacă cele scrise aici sunt reale, atunci nu te-ai maturizat deloc. Un om matur își asumă greșeala pe care o face, nu se ascunde cum o fac copiii după fusta mamei lor.

| ferar12 explică (pentru anonim_4396):

Bla bla bla... Sa le deschizi tu usa aa iti iei tu o mama de amenda

| anonim_4396 a răspuns (pentru ferar12):

Oricum primești amendă. Să vorbești cu prietenii tăi cu care ai ținut "tacla în casă" și să faceți chetă. Până la urmă ați fost toți, amendă primești doar tu. Vei avea nevoie de bani, crede-mă că nu va fi o sumă oarecare. Am avut un vecin în bloc care a procedat exact ca tine, și-a adus băieții să își țină ziua de naștere deși este pendemie. Erau vreo 20 inși și cineva a sesizat politia, dar s-a procedat exact ca în cazul tău.
10.000 lei a costat toată distracția. E doar un bla bla.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

Cu gândirea ta, "stat fascist" și CEDO si încă 1 milion ca tine, asa nu vom mai scăpa niciodată de virus. Și această problemă este mondială, nu se întâmplă numai în România. Până și CEDO râde de tine dacă mergi să zici că îți încalcă dreptul. Se vede că nu ai trecut prin virus, apoi după ce ai să treci nu vei mai comenta nimic. Nici "fascism", nici CEDO, nici comentarii la adresa lui Arafat sau Iohannis. Of, grea viața când te duc picioarele dar nu prea te duce capul.

Răspuns utilizator avertizat
| salieri84 a răspuns:

Din pacate pentru tine, amenzile sunt destul de usturatoare in astfel de cazuri. Cunosc pe cineva, care a pompat 9000 ron in bugetul statului, pentru o astfel de distractie. Macar asuma-ti atunci cand faci ceva, nu sta pitit dupa divan, asteptand sa treaca uraganul. Si daca ai si obraz, cere-ti scuze vecinilor pentru ca i-ai deranjat, dupa care du-te sa platesti amenda happy