| inuiasa09 a întrebat:

am o intrebare in legatura cu placa video la laptop, am un hp pavilion dv6 Notebook Pc, procesor i5, 4gb ram, placa de baza Hewlett-Packard hp pavilion dv6 Notebook Pc, Placa video Intel(R) HD Graphics as dori sa aflu daca se poate schimba placa video? Funda pentru cel mai bun raspuns

1 răspuns:
| johny92 a răspuns:

În principiu răspunsul este nu, pentru că la fiecare laptop, sistemele de răcire sunt proiectate în așa fel încât să facă față plăcii video cu care a venit și nu uneia superioară, orice placă video mai bună decât cea instalată în sistem va face mai multă căldură (și va consuma mai mult curent) și nu va face față. De asemenea, nici plăcile video de generații mai noi nu vor funcționa, platforma la notebook-uri nu este la fel de upgradabilă ca la desktop-uri.