| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu taxa pentru preschimbarea actului de identitate.

Eu vreau sa imi schimb buletinul care a expirat de ceva timp. Luna trecuta am facut o programare online pentru luna asta. Vroiam sa ma programez de luna trecuta,dar pe toate zilele era ocupat si numai pe luna asta am prins loc. Azi am facut un drum pana la serv. public comunitar ca sa vad cum sta treaba la ei,ce taxe trebuie sa achit etc. Bine,de vorbit nu am reusit sa vorbesc cu niciun lucrator de acolo pentru ca era inca inchis,in schimb foarte multa lume care astepta. Inainte,pe internet, m-am interesat ce taxe trebuie sa achit. In cazul meu taxa 1 leu ( buletin provizoriu ) + 5 lei timbru fiscal. A,si dosar plic. Cica nu te primeste fara dosar.

Azi am fost la posta sa iau un timbru fiscal si sa imi spuna ca acesta nu mai este necesar,pentru ca odata cu eliminarea a nu-stiu-ce taxe, s-a eliminat si taxa timbrului fiscal de 5 lei. Bun, dar taxa de 1 leu unde trebuie sa achit? La primaria,atunci cand merg la ghiseu sa depun actele sau la fisc?

Dupa cum am spus, am programare on line si vreau sa fiu sigur ce si cum fac ca apoi daca nu am toate cele cerute ma trimite acasa si trebuie sa ma programez pentru alta zi, alta luna. Iar formularul pentru cererea de eliberare a actului de identitate de unde se ia? Il primesc de la ei sau trebuia luat/cumparat din alta parte?
Din Brasov sunt ( oras ).
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Dă un telefon și cere toate informațiile necesare. Sunt obligați să ți le dea. Să ai răbdare că e posibil să fie nevoie să sunt de mai multe ori până să-ți răspundă cineva.

2 răspunsuri:
| lauren93 a răspuns:

Din cate stiu costa 7 Ron si se plateste la posta.

Cel mai bine te duci la posta si intrebi.

| anonim_4396 explică (pentru lauren93):

Da,7 lei pentru un buletin normal. Dar eu vreau provizoriu si costa 1 lei. Cel putin asa scrie pe site-ul lor. Oricum, ori 1 ori 7 lei nu e mare paguba.