| Bo00oM a întrebat:

Am o problema foarte "bizara" cu un sim de la Orange si as avea mare nevoie de ajutor!
Mai precis am un abonament Orange de date (colibri), pe care din cauza ca (virgula) calatoresc mult il utilizez intr-un telefon mobil ( Motorola fire XT311 ) achizitionat de la germanos acum circa 8-9 luni. Folosesc acest "ansamblu" de circa 3 luni de cand mi-am luat acest abonament. In cursul seri de ieri am observat ca nu am conexiune de date, semnal am. Am zis "Bine, pana maine dimineata isi revie!".
Dimineata problema persista, inlocuiesc SIM-ul cu altul se conecteaza la internet fara probleme. SIM-ul cu pricina se conecteaza si el fara probleme la internet in alt dispozitiv.
Stupoare! Sun la cei de la relatii cu clenti Orange care zic ca problema e la telefon deoarece SIM-ul functioneaza perfect in alte dispozitive (modemuri, telefoane, tablet).
Merg cu telefonul la germanos care imi spun viceversa, telefonul recunoaste orice SIM asa ca nu e vina lor.
Peactic telefonul recunoaste SIM-ul Orange (pot primi sms-uri apela *100# etc) doar ca in momentul cand activez conexiunea de date nu se intampla nimic si doar cu acst sim ( nu imi apare nici H sau E specific )
Asa ca intrebarea fireasca este: Ce as putea sa fac mai fac in situatia data? si Daca a mai patit cineva asa ceva?

2 răspunsuri:
| Rony23 a răspuns:

Motorola e un brand de care sa te feresti cand vine vorba de internet, si nu numai!

| Bo00oM explică:

Cert e ca 3 luni a functionat fara absolut nici o problema! Iar acum asta si doar pe o singura cartel!