| George18011993 a întrebat:

am si eu o problema cu inchiderea. Cand inchid din telecomanda se inchid toate portierele in afara de aia de la sofer, care ar fi cauza?

1 răspuns:
| monster62 a răspuns:

Salut.
S-o fi infundat carligul care asigura incuierea portierei la usa soferului sau e un cablu care s-a rupt la carligul care asigura usa soferului. Daca masina ar fi in stare buna, fara probleme la carlige sau cabluri rupte, nu ar trebui sa se incuie nicio usa daca una de la sofer e deschisa si nu se incuie, aratand ca o usa e deschisa. Daca se incuie celelalte 3 usi dar una ramane neincuiata fie ai o problema pe cale electrica (nu ajunge curent la carligul respectiv, la usa respectiva), si masina nu incuie decat usile care se pot incuia. sau s-a infundat carligul acela ( stiu, am tot pomenit de "carlig", din cate stiu, incuierea se face pe baza unui carlig care se securizeaza atunci cand trece curent prin el, cum e la macarale, daca trece curent prin carligul unei macarale (nu hidraulice), carligul care se prinde de chinga cu care ridici obiectul(o masina care nu se incuie decat la 3 usi, ca sa mai inveselesc atmosfera happy ), se securizeaza si nu permite deschiderea astfel ca usa ramane incuiata. asa si la masini, ai un carlig care se securizeaza cand apesi butonul ala magic de incuiere de pe cheia masinii, si unul dintre carlige nu functioneaza fiindca fie e infundat fie nu trece curent prin el. mergi la service ca nu ar trebui sa fie o reparatie scumpa, doar il cureti sau schimbi un cablu sau mai multe. sper ca te-am ajutat. P.S. stiu atatea desi am doar 16 ani deoarece m-am uitat la zeci de emisiuni despre masini si s-a prins si de capul meu ceva laughing bafta. fundita?