| Suciu_Florin_1985 a întrebat:

Buna ziua am si eu un apartament cu doua camere bucatarie, baie si hol trebuie sal renovez.Tot apartamentu ie cu huma si trebuie curatata gletuit si lavabila.Cam cat ar costa renovarea?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de marimea fiecarei camere, a baii, holului, bucatariei. Se ia la pret pe metru patrat. Huma e pacatoasa, ca trebuie curatata bine, altfel zugraveala nu tine, si atunci va fi ceva mai scump.
Trebuie sa faci calculul suprafetei fiecarei incaperi, sa zicem daca sufrageria e de 5x4 m si inaltime 2, 5 ai doi pereti de 5 ori 2, 5, adica 20 de metri patrati, si doi de 4 ori 2, 5 si asta e 16 metri patrati, cu totul peretii fiind de 36 mp. Tavanul e 4x5, deci 20, si cu cei 36 de la pereti, ai 56 suprafata camerei. Scoti doi mp usa si unul geamul ramii cu 53 de mp de zugravit. Faci asa la fiecare camera, si aduni totul si iti iasa suprafata de zugravit, o inmultesti cu 20 cit e pretul pe metru patrat, si ai un cost estimativ minim, iar daca inmultesti cu 25 ai cel maxim, nu trebuie nicidecum sa dai mai mult de atit.
Daca vrei, te pot ajuta cu renovarea apartamentului. Am mai facut asta pentru cei de aici de pe TPU. Si am sa fac la preturi minime.

| mihai69 a răspuns:

Pe mine m-a costat chestia asta acum 4500 de lei. Doar manopera.
Pe materiale cred că am mai dat vreo circa 1000 de lei.