| McLaren_Slr_1993 a întrebat:

Am un router de la romtelecom actualul tlecom routeru are 4 porturi pentru cablu de internet in primele doua am un wifi bagat si canculaatoru cand vreau sa bag un nou cablu de retea pentru laptop se aprinde becu cu numarul 3 dar nu imi merge netu la laptop cand mut laptopu pe cablu de la pc merge ce pot sa-i fac ca sa mearga fiecare cu cablu lui?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Ar trebui sa mearga din prima. Ai setat cumva IP static la laptop? Poti sa-i dai "Repair" la conexiune, cand bagi in el cablul 3.
Altfel, poate sa fie de la routerul telekom, poate mufele 3 si 4 nu functioneaza deloc... caz in care poti doar sa folosesti WiFi pe laptop.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Posibil sa nu ai toate porturile activate, de obicei pentru internet sunt active doar primele doua porturi iar ultimele sunt folosite pentru iptv si telefon. Cel mai bine suni la ei si vezi daca ai active porturile.

| Sarcopt a răspuns:

La celălalte porturi 3 şi 4 trebuie să faci nu ştiu ce configurare ca să-ți funcționeze. Baftă