| Ale1231995 a întrebat:

Bună ziua, as avea o întrebare. Încercăm sa ne stabilim în Belgia întreaga familie dar avem în grija în România pe bunica, o bătrână de 80 de ani. Este posibil sa o ducem cu noi? Are nevoie de acte dacă sta în Belgia? Se poate sa ii fac actele dacă ar avea nevoie? Ce îmi recomandați? Va mulțumesc mult

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil, ataat vreme cat sta cu voi in casa si-i datis a manance, o ajutati sa taraisca samd.
Cat priveste santatea, va trebuii sa-i faceti asigurare de sanatate, ca in caz de se imbolaneste, trebuie sa platiti medicul, spitalul si medicatia.

| Ale1231995 explică (pentru Violleta2022):

Da asigurare bineînțeles ca vrem sa ii face doar ca ma gândeam fiind prea învârsta nu mai reușesc sa ii fac acte în Belgia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ale1231995):

Orice companie de asigurari iti poate face asigurare.
Nu exista ca-i prea batrana... ca asigurarile sunt gata sa-ti ia banii si adica ai 120 de ani.

| Ale1231995 explică (pentru Violleta2022):

Va mulțumesc mult pentru raspunsuri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce va complicati cu bunica, moare pe drum, si in belgia crezi ca e mai bine ca aici? Este tot la fel de greu peste tot in lume va fi foarte rau.Asa ca cel mai bine stati aici si nu va mai complicati cu bătrîna sa o duce ti in Belgia, dar ea vrea? Ca aici are o pensie dar acolo din ce va trăii? Din mila voastră sau o scoate ti la cerșit.

| Yurisa a răspuns:

Da, poti sa ii faci acte daca nu are sau daca nu au expirat. Conteaza daca vrea si ea si daca nu e prea obositor drumul

| Nonolita a răspuns:

Da, o puteti duce. Are nevoie de acte, aceleasi pe care le aveti si voi. Are nevoie mai ales ca e batrana si se poate sa aiba nevoie de medic. Chiar daca o luati pe asigurarea voastra.

| Ale1231995 explică:

Da știu ca ne complicam. Dar nu avem ce sa facem. Aici în Belgia ne-am găsit loc de munca toată familia. Iar singura nu o putem lăsa am făcut contract ca vom avea grija de ea pana la moartea ei nu putem lăsa o bătrână neajutorata de izbeliște dar nici nu putem sa ne stricam viitorul copiilor noștri. De pensie da pot sa o trec pe card. Pe mine singurul lucru care ma interesa este dacă pot sa ii fac acte la aceasta vârstă înaintată. Va mulțumesc mult pentru răspunsuri. Orice sfat e bun venit

| AresDEV a răspuns:

E o treaba complicata man.
Ea are o pensie in Romania, in Belgia nu se stie daca o sa ia pensie, o sa ii fie mai greu acolo, mai bine ramane in Romania si va duceti voi in Belgia, este o alegere grea, dar nu stiu sigur.
Sau ati putea sa o luati, dar ar trebui sa va interesati de pensia ei, daca se poate vira intr-un cont bancar, sau sa va duceti undeva si sa intrebati daca se poate vira pensia ei in Belgia.
A 2 varianta ar fi sa o luati cu voi in Belgia dar nu se stie sigur daca o sa mai ia pensia.
Aici depinde mai mult si de familie.
Eu zic sa o luati, deoarece acolo poate* ar putea beneficia de o pensie mai mare( daca ar fi/este ) si de alte benefici(posibil daca sunt)
Alegerea este a voastra happy
#FAMILY