| razvantudor a întrebat:

as vrea sa cumpar 1GB de RAM deoarece acum am doar 512, am un singur slot ocupat cu o placuta de memorie, conform programului Everest:
placuta RAM pe care o am acum este Nanya(acum poarta denumirea de sycron din cate am inteles)
tipbig grinDR2 667 SDRAM
memoria RAM este dual channel dar functioneaza single channel momentan
placa video spune ca suporta memorie cu pana la 800Mhz viteza(nu stiu daca are vreo importanta)
Intrebarile mele sunt legate de compatibilitate:
pot sa inlocuiesc tipul asta de memorie Nanya cu altul gen Kingston sau altceva sau imi trebuie tot Nanya?
de asemenea pot sa cumpar doar o placuta cu 1Gb pentru a inlocui pe cea existenta si sa functioneze in sistem single channel?
am nevoie de aceeasi viteza de 667?
sau ce ar trebui sa fac ca sa inlocuiesc cei 512 Mb actuali cu 1 Gb, caci impreuna nu cred ca merg
Multumesc anticipat celor care reusesc sa faca un pic de lumina in toata treaba asta

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Am urmarit pe net specificatiile placii tale de baza. Poate duce mai mult decat sperai (4 gb, cum bine spuneai), de aceea cred ca 2 placute de 1gb si 512 mb (de aceeasi frecventa 667) nu are cum sa-i strice. Ba chiar ii poti pune mai mult, dar consider ca ar trebui sa faci intai testul cu ramii pe care ti i-ai propus.
"Supports DDR2 1066*/800/667/533 non-ECC, un-buffered memory". Suporta nu doar 667, ci si 800 mhz, dar eu te sfatuiesc sa nu abuzezi prea tare de placa ta de baza, pentru a nu avea neplaceri.
Daca, in schimb, vei dori sa instalezi Win7, sistemul va avea nevoie de mai multe resurse (rami) pentru a rula cat mai bine. Si atunci esti nevoit sa maresti memoria, respectand tipul de memorie (ddr2) si frecventa indicata (667).

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu conteaza numele producatorului, ci ca frecventa de 667 mhz sa fie aceeasi (sunt placi de baza care suporta rami cu frecventa diferita, dar, pentru siguranta sistemului tau, e bine sa ramana la aceeasi valoare - 667). Nu cred ca vor fi probleme sa pui 1gb de rami in locul sau alaturi de placuta existenta, dar care sa aiba aceeasi frecventa.
Documenteaza-te foarte bine inainte sa pui in plus rami, pe langa cei existenti (mai ai vreun slot liber?)
Manualul placii de baza (pe care l-ai primit la cumpararea sistemului sau care exista pe site-ul producatorului placii de baza) iti va indica memoria maxima suportata de placa. Eu 4 ani am mers cu 512 mb, si am aflat ulterior ca suporta pana la 2 gb.
Te sfatuiesc sa o inlocuiesti initial cu o placuta de 1 gb (cu 667 mhz, evident), iar cea de 512 mb sa o tii de rezerva. (asa am procedat eu). Iar daca placa ta de baza suporta mai mult, o poti adauga, in timp, daca mai ai un slot liber.
ps: am dat sfaturi pe care eu personal le-am urmat sau le-as urma. Depinde de la un sistem la altul.
Documenteaza-te foarte bine!

| razvantudor explică (pentru dannyel86):

Da crede-ma ca asta fac, incerc sa ma documentez si m-am lovit de intrebarile astea, iata unele mentiuni:
placa de baza este:ASRock ALiveNF6P-VSTA
suporta max 4Gb de memorie
sunt 2 sloturi, unul langa celalalt, conform Everest:
RAM Slots 2 DDR2 DIMM

| razvantudor explică (pentru dannyel86):

Daniel iti multumesc foarte mult pentru ajutor si pentru timpul acordat, asa am reusit si eu sa imi fac o idee despre treaba cu memoria RAM, funda si respect

| dannyel86 a răspuns (pentru razvantudor):

Eu am incercat doar sa ajut. Nu stiu cat ai inteles din ceea ce am scris, dar am vrut sa fiu cat mai clar cu putinta. Poate unele lucruri nu le-am exprimat foarte corect ca informatie, de aceea m-am simt dator sa recomand documentarea din manuale sau de pe alte site-uri.
Mutlumesc pentru apreciere!
Ai grija de tine!

| dannyel86 a răspuns (pentru razvantudor):

Am urmarit pe net specificatiile placii tale de baza. Poate duce mai mult decat sperai (4 gb, cum bine spuneai), de aceea cred ca 2 placute de 1gb si 512 mb (de aceeasi frecventa 667) nu are cum sa-i strice. Ba chiar ii poti pune mai mult, dar consider ca ar trebui sa faci intai testul cu ramii pe care ti i-ai propus.
"Supports DDR2 1066*/800/667/533 non-ECC, un-buffered memory". Suporta nu doar 667, ci si 800 mhz, dar eu te sfatuiesc sa nu abuzezi prea tare de placa ta de baza, pentru a nu avea neplaceri.
Daca, in schimb, vei dori sa instalezi Win7, sistemul va avea nevoie de mai multe resurse (rami) pentru a rula cat mai bine. Si atunci esti nevoit sa maresti memoria, respectand tipul de memorie (ddr2) si frecventa indicata (667).