| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua.

Ce părere aveți despre țigani, de exemplu despre poporul rom?

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Este un popor care de-a lungul secolelor a suferit din cauza sclaviei.Iar asta a dus la nenumarate repercusiuni si probleme de integrare in societate pe care le vedem in prezent. Trebuie sa fim toleranti si sa vedem dincolo de culoarea pielii cuiva, dincolo de origini.

Sprijinul si l-au gasit printre multe altele, in pastrarea identitatii, a culturii si traditiilor proprii, chiar daca astazi, cei din exterior, le putem vedea drept controvesate.

Sigur ca multi dintre noi am avut experiente (foarte) neplacute cu persoane de etnie roma, dar in acelasi timp multi am avut asemenea experiente si cu romani.
Deci e important sa nu judecam un intreg popor dupa un anumit numar de indivizi care incalca regulile societatii, comit ilegalitati si altele. Deoarece astfel de indivizi exista in intreaga lume, indiferent de tara, rasa, culoarea pielii, religie si alte criterii dupa care tindem sa judecam un om.

Imi amintesc de o colega de liceu care a castigat premiul la olimpiada de engleza.Era o fata cat se poate de normala, desi provenea dintr-o familie de romi. Aveau valori si principii de bun simt, de trai si munca exact ca noi restul.

| gabicoo a răspuns:

Că le place mult Samsung-urile!
Deci stai liniștit că dacă te află în cel mai scurt timp ajungi in posesia lui Pardaillan Stănescu!

| PedoBarbie a răspuns:

Puradeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De-a lungul anilor am cunoscut și țigani de treaba cărora le-am dat bani împrumut si i-am primit înapoi. Romani de ai mei după ce am împrumutat bani, încă aștept sa ii primesc înapoi si după 5 ani. Bine, ca sunt si țigani din aia spurcați, certați cu legea unde judecătorii ii tine în slăvi. Am avut un vecin chiriaș în bloc, țigan de altfel care are probleme și cu legea. Din 42 ani săi, se lauda ca 20 ani i-a petrecut la pușcărie. Unii vecini care s-au dat pe lângă el, i-au dat de băut si bani, l-au umplut mai târziu capul cu minciuni si l-au trimis la ușa mea cu scandal. Am fost amenințat de specimen, făcusem plângere penală, însă mai târziu am retras si rechemat la poliție rădăcina problemei ( o vecina de 60 ani care s-a crezut bazată) pentru ca el nu venea la ușa aiurea. Si da, azi am liniște. Însă cu el am mai stat în bloc odată și ce om de treaba părea. Si dintr-o data si-a arătat fata adevărată. Iar atunci nu am avut probleme cu el, când s-a "împrietenit" cu vecina în cauza, problemele au început sa apară.

Dupa cum ziceam, legea canta în strună infractorilor și nu prea merita judecata cu el din motive N. Pe portarul instanțelor de judecata am găsit dosare pe care specimenul le are pe rol și din 2021 tribunalul se chinuie sa transforme o amenda penala în ani de închisoare. Se tot amână și iar amână pentru ca el nu se prezintă la procese.
Am găsit al doilea dosar, din 2022 ( pentru furt). A treia amânare deja si tot o lălăie pana se prescrie și fapta.

Si ce faci când fara vrei ajungi sa intri în conflict cu asa specimen? Încerci sa eviți! Pana îți faci departe cu legea din România, mori.

| AdioTPU a răspuns:

Unii dintre ei sunt educați, curați, înstăriți iar alții lipsiți de educație, maniere și săraci. Am avut o prietena de etnie rroma și pot spune că e o ființă deosebita, o fată cum rar mai vezi, cu suflet bun, educație și principii. A fost cea mai buna prietena a mea, eram 100% compatibile. In prezent e măritată și are copii.

| dolceromania a răspuns:

O părere bună că oameni, dar nu am părere bună despre tradițiile lor, așa cum nu șanț de acord cu tradițiile românești.