| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua!

Dacă într-un oraș s-au declanșat sirenele antiaeriene, de la câți kilometri distanță se pot auzi?

Eu locuiesc lângă granița cu Ucraina și peste graniță se afla un oraș și se aud foarte tare sirenele antiaeriene și câteodată și noaptea pe la 12 și câteodată la 3 dimineața și câteodată la 6 dimineața. Săptămâna trecută au sunat foarte tare zici că s-au auzit la noi in oraș și la televizor a spus că a panicat orașul în care stau și peste graniță este regiunea Transcarpatia Ucraina, nu am auzit să fie bombardamente.

De ce tot sună sirenele alea?

Războiul este foarte departe.

Sună din cauza războiului?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste graniță este război. Acele sirene nu sună degeaba. Pot fi exerciții de alarmă.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Nu, neapărat! În străinătate, în fiecare sâmbătă la ora 12 avem astfel de sirene... În Ucraina e război însă nu și la noi!

| Edeeeh a răspuns:

Sunetul de la o astfel de alarma se poate propaga pe distante mari. Depinde si de teren, sau alti factori precum paduri care ar putea sa functioneze ca izolare fonica.
Alarmele nu inseamna neaparat razboi, pot sa fie declansate si pentru testare dar aici nu pot spune cu siguranta care este motivul.