| anonim_4396 a întrebat:

De ce documente am nevoie după starea civilă pentru noul buletin și in cât timp se eliberează buletinul?

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru noua carte de identitate iti trebuie:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate; se gaseste la biroul care elibereaza actul sau pe internet.
- actul de identitate si cartea de alegator, dupa caz;
- certificatul de nastere si certificatul de casatorie, dupa caz, original si copie;
- certificatul/hotararea de divort, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, in cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate.

Daca nu esti titularului documentului cu care se face dovada adresei de domiciliu, trebuie sa fie prezent si titularul acestuia la depunerea documentelor, chiar daca cel ce doreste o noua carte de identitate este copilul sau sotia titularului acestui document.