| Xmaxfarcas a întrebat:

De ce o persoana cu dezabilitati nu poate sa isi faca rata avand venitul de bani care se cere?
Am inteles ca, cand faci rata se plateste o suma de bani peste suma initiala si persoanele cu dezabilitati sunt scutite! E adevarat?

Apreciez raspunsu.

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Cand faci un credit (rata cum spui tu, desi rata e suma lunara pe care o restitui la Banca) se platesc niste comisioane: pentru examinarea dosarului, pentru calcul, pentru... mii de motive. Sincer, nu stiu daca sunt persoane scutite de toate comisioanele. Poate doar de unele. Dar sigur, nu acesta este motivul pentru care nu s-a aprobat creditul. Daca Banca a considerat ca exista un risc in a nu-si recupera banii, nu a aprobat creditul.

| minrest a răspuns:

Constat ca tu crezi ca persoanele cu dizabilitati sunt scutite de dobanda. OK! De ce sa le imprumute banca bani, daca nu castiga nimic? Banca este o companie particulara, ea administreaza banii deponentilor, carora le plateste dobanda; nu dai dobanda, nu iti da credit si asta este.