| IftimiSebastian a întrebat:

De curand intampin o problema in instalarea windows-ului 10, 8, 7 cand partitionez HDD-ul toate partitiile le face de tip primary. Teoretic ar fi trebuit sa imi faca una pe tip primary si alta pe tip logica. : Ca pe cea primary sa fi pus windows-ul si pe cea de logical sa fi ramas pentru date? Aveti idee ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Pivniceru1 a răspuns:

Am avut si eu problema asta dar (aveam kit-ul cu windows-ul) pe un stick.L-am facut pe un dvd normal si a mers sa partitionez cum vreau hardul.Incearca sa faci "windows-ul" pe un dvd.

1 răspuns:
| tpuuser999 a răspuns:

Metoda de partitionare s-a schimbat incepand cu Windows 7 sau Vista.

In realitate nu conteaza de ce tip face, pentru ca daca ai mai putin de 4 partitii pe hard, nu apar probleme. Din punctul meu de vedere este mai simplu si chiar recomandat sa ai urmatoarele partitii: cea de 100Mb de boot, partitia de Windows si maximum 2 partitii de date. Daca ai mai mult de 3 partitii de date pe partitia cu Windows nu faci altceva decat sa-ti fragmentezi inutil spatiul liber. Daca ai SSD, e si mai clar: o sa ai 2 partitii sau 3 maxim (daca vrei sa pui una de date, sa nu-ti instalezi jocurile in Program Files sau undeva pe C).

Ca sa inchei explicatia, partitia logica este un tip special de partitie care arata ca un hard disk separat, si poate fi si ea partitionata cu aceleasi limitari (maxim 4 partitii, si poti face una logica in ea ca sa continui distractia). Daca discutam de partitionare GPT, atunci nici nu cred ca se mai discuta despre partitii primare, secundare, sau logice.