| alecsica2000 a întrebat:

Imi poate spune cineva care este diferenta dintre CFR si Sageata albastra?

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sageata albastra este denumirea populara a unui tip de automotor (Siemens Desiro) aflat in dotarea CFR Calatori de aproximativ 13-14 ani si care este folosit pe linii neelectrificate atat ca tren Regio cat si Interregio. Are 120 locuri, o viteza maxima de 120 km/h si este destul de putin confortabil pentru drumuri mai lungi de 2 ore. In linkul de mai jos ai si o poza.
http://www.stiripesurse.ro/......52608.html

| RoyalJakiro a răspuns:

CFR = Caile Ferate Romana. Este o companie feroviara de stat, care acum incepe sa devina privata.
Sageata Albatra = Este un tren de mare viteza, expre doar pentru calatori si nu pentru marfa. Numai ca la noi tot ca melcul merge. Bafta!