Întrebare recomandată | Mademoiselle a întrebat:

in 2015 ma pregateam de scoala de soferi, intr-o seara tarzie dupa ce am venit din oras, un prieten de familie m-a lasat sa conduc putin in parcare, din pacate a venit politia a vrut sa imi dea amenda mi-a cerut permisul si de aici incepe problema..am fost dusi la sectie etc. dupa vreo 4 luni am fost chemati amandoi sa dam o declaratie si din nou nu ne-a mai contactat nimeni, atunci mi s-a spus sa dau de permis ca situatia nu este grava si ma voi trezii doar cu o amenda, am dat de scoala de soferi, am cazierul curat, cand a trebuit sa dau sala si traseul am plecat din tara cu contract de munca pe perioade determinate, am fost plecata de multe ori in europa dar m-am intors des, nu mi s-a spus nimic de vreo interdictie sa nu parasesc tara, au trecut 3 ani si prieteni de familie mi-au facut chemare in america, am depus acte tot urmeaza sa ma duc la interviu. Acum o luna am primit o instiintare o foaie mica in care nu scria prea multe, si astazi am primit "COMUNICARE INCHEIERE PENALA" in care scrie ca eu si amicul meu suntem dati in judecata pentru savarsirea infractiunii de conducere fara permis si el pentru incredintarea masinii. In concluzie la ce sa ma astept? O sa am cazierul patat? Pana acum am parasit Romania timp de 6 luni fara nici o problema, voi putea pleca in America?

11 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

DUTE LA UN AVOCAT (care e cea mai buna si sigura scapare pe care o ai acu, cu toate ca s-ar putea sa fie prea tarziu, trebuia sa te duci atunci),
insa asigurate serios inainte ca parcarea apartinea de "drumurile publice", daca era privata, sau in orice fel nu apartinea de drumurile publice atunci poti sa ii FUTI PE TOTI, SERIOS, cum a scris cineva mai jos, este ilegal pe drumuri publice, daca nu esti pe drum public (drumul nu e in proprietatea sau in administrarea nustiucarei societati guvernamentale care se numeste ceva cu "drumurilor") atunci politistii au comis un abuz, la mai multe niveluri (hartuire, dosar penal abuziv, necunoasterea legilor, costurile suportate de justitia si statul roman cu urmarirea voasta penala, ETC.) poti sa dai chiar Romania in judecata pentru asta.
TREBUIE ca respectiva parcare sa fi fost la momentul incheierii procesului verbal in situatia asta (sa nu fie "drum public")

nota benne: 1. VORBESTE CU UN AVOCAT orice ar fi
2. am vazut de curand la tembelizor cum au facut drifturi in parcare, drifturi filmate, si politistii au venit si au dat amenzi de tulburarea linistii publice, ca altceva nu au putut sa le faca

| Mademoiselle explică (pentru ziftode):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri
Am luat in considerare sa apelez la un avocat, dar de la inceput cand eram la politie noua ni s-a spus ca o sa ne alegem doar cu o amenda in jur de 5 miliaone si depinde de sentinta ce va aparea pe cazier si pentru ca suntem la prima abatere nu se pune problema de inschisoare, ar fi fost vorba de 1 an la domiciliu dar pentru prima abatere nu este cazul. Eram in parcare si le-am spus politistilor ca tocmai ce iesisem din parcare, acolo era o parcare privata intre blocuri ascunsa, nu eram pe sosea

| ziftode a răspuns (pentru Mademoiselle):

"parcare privata intre blocuri"
am un singur cuvant pentru tine: DUTE SI {{{{RUPE-I IN BUCATI}}}
regulile de circulatie SI LEGILE DE CIRCULATIE NU SE APLICA PE DOMENIU PRIVAT

SINCER, in locul tau m-as duce si i-as da in judecata pana in panzele albe, inclusiv sa dai in judecata Romania, JAVRELE NENOROCITE AU PROFITAT DE FAPTUL CA VOI DOI NU STITI CE E AIA SI V-AU BAGAT PE GAT AMENDA SI TOT RESTUL...
si ca sa fie clar, toti au spus mai sus ca "condusul pe drumurile publice fara permis este caz penal" dar daca nu e "drum public" atunci:

condusul fara permis in parcare privata ****NU ESTE ILEGAL****

VOI NU A-TI FACUT NIMIC ILEGAL, nici macar amenda, nici macar mustrare nu meritati

CE AU FACUT EI E ILEGAL, au ABUZAT de uniforma, de functie, de sistemul juridic romanesc, de institutia politiei, de ignoranta voastra, si toate astea NUMAI CA SA ISI FACA NORMA LA AMENZI!

NU TE LASA!

chiar cred sincer ca voi doi aveti sanse mari sa faceti o groaza de bani din despagubiri... SINCER, du-te neaparat la un avocat (sper ca, gasesti unul bun) si MAI ALES daca ai avut orice problema oarecare din cauza cazierului, asta aplifica serios despagubirile

| Mademoiselle explică (pentru ziftode):

Astazi o sa mergem la tribunal si tot astazi incercam sa dam de un avocat, avem un prieten si in bloc cu mine sta avocatul de la antena 1, merita toti banii macar o sedinta sa vad punctul lui de vedere

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Un avocat bun te poate scapa de multe probleme."In parcare". Asta poate fi scaparea ta.Depinde in ce parcare, ai sanse sa scapi, repet avocatul poate face toti banii, numai sa gasesti unul bun.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Https://legeaz.net/......2011.Ti-am gasit un exemplu sa te edifice mai bine asupra celor care le-am spus mai inainte.

| Mademoiselle explică:

Multumesc Sarah, si eu sunt crestina. Nu conteaza religia ci credinta in Dumnezeu happy

| AlSahHim a răspuns:

Ce ați făcut voi este caz penal și fiind la prima abatere nu cred că va fi mai mult de o amenda penală. Că să ți se interzică părăsirea țării e nevoie de un ordin judecatoresc...mai multe nu știu. Vorbește cu un avocat!

| Mademoiselle explică (pentru AlSahHim):

Da suntem la prima abatere, pe foile care le-am primit scrie ca suntem necunoscuti cu antecedente penale. Mersi mult

| HadesSs a răspuns (pentru Mademoiselle):

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Dupa cum vezi se pedepseste cu inchisoare conducerea fara permis din cate citesc eu aici ai deja intocmit dosar penal, fiind la prima abatare e probabil sa iti dea cu suspendare, singura problema e acum sa pleci din tara. Consulta un avocat sa nu te trezesti ca trebuie sa faci inchisoare.

| HadesSs a răspuns (pentru HadesSs):

Cazierul oricum o sa fie patat ideea e cum scapi cu basma curata, asta o sa duca de asemenea la anularea permisului de conducere pe care banuiesc ca l-ai dobandit ulterior.