| Maticek a întrebat:

In 26 februarie 2018 s-a dat verdictul de divort, am avut 0 avocata care sa ocupat in lipsa mea ..eu sunt plecata in strainata-te, doamna avocata mi-a zis ca pana in 15 martie voi primi decizia de divort....inca nu am primit nimic, imi este tare frica pentru ca sunt insarcinata in 35 de saptamani cu altcineva...mie teama sa nu nasc si copilul sa fie pe numele fostului sot. Ce as putea face in aceasta privinta? As fi recunoscatoare daca m-ar ajuta cineva.multumesc

15 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Stai linistita! ---la nasterea copilului, nu ai nevoie de hotararea instantei de desfacere a casatoriei. Copilul care se va naste va purta numele de familie al celui care declara ( la orice ofiter de de stare civila tara sau din strainatate!)ca este tata biologic. Prin declaratia sa, tatal biologic recunoaste ca este copilul lui--- cu acordul tau si cu declaratia de recunoastere din partea tatalui, copilul va purta numele de familie al tatalui biologic.

Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca, iti cunosti numarul si judecatoria unde a fost depus dosarul tau de divort.
Intrii pe pagina Ministerului Justitiei, cauti judecatoria unde este dosarul si poti gasi starea lui (atat dupa numarul partilor, cat si dupa numele tau:

Intrii pe pagina portalului:
http://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx
Alegi circumscriptia unde apartine dosarul, dand click pe zona corespunzatoare al hartii.
Odata intrata pe pagina instantei unde e dosarul, in meniul din stanga alegi "Dosare".
Pe pagina aparuta poti cauta dupa numarul dosarului sau numele tau si gasesti detaliile esentiale despre caz.
Daca ai primit si un cod de acces, atunci poti citi si actele din dosar, inclusiv sentinta.
Aici verifici daca pronuntarea s-a facut in favoarea ta si la ce data, precum si daca s-a facut vreun apel in dosar.
Daca dupa pronuntarea sentintintei si al motivarii a trecut termenul de apel, atunci se poate cere investirea definitivare si formula executorie, care este dovada ta.
Pentru investire trebuie sa mergi tu personal sau avocata ta imputernicita.

| Maticek explică (pentru Bula):

Nu,nu cunosc numarul dosarului.dar stiu unde a fost depus dosarul.Eu acum nu ma mai pot deplasa la Romania, totul e sa se ocupe avocata de caz..nu inteleg de ce dureaza asa mult, sau daca se poate face ceva la urgenta, dansa mi-a zis ca nu se poate face nimic la urgenta...si daca voi naste, nu stiu ce se va intampla. multumesc

| Bula a răspuns (pentru Maticek):

Ti-am scris: poti cauta si dupe NUMELE tau ( daca-l mai stii big grin ).
Daca au trecut 30 zile de la pronuntarea sentintei si nu s-a facut apel, atunci se poate cere definitivarea (dureaza doar un jumat de ora: o stampila si o semnatura pe sentinta), chiar daca nu a fost facuta inca motivarea sentintei.
Tot in cazul trecerii celor 30 zile fara apel, poti copia sentinta de pe site si te poti referi la ea la nasterea copilului, chiar si in lipsa actului original, urmand sa prezinti si actul original de indata cand l-ai primit in mana. Codul de acces il primesti de la avocata ta.

| Maticek explică (pentru Bula):

Am gasit dosarul, zice amana pronuntarea! asta e tot

| Bula a răspuns (pentru Maticek):

Inseamna ca inca esti maritata. sad
Copilului poti da numele tatalui biologic, daca accepta sau "necunoscut" si-l va recunoaste mai tarziu, eventual il vei lua pe nimele tau de fata dupa ce ai definitivat divortul.

| Maticek explică (pentru Bula):

Doamna avocata mi-am zis in 26 februarie, gata sa terminat.acum asteptam pana in 15 martie pronuntarea si definitiva.Nam primit nimic pana acum, de aceea v-am intrebat daca se poate face ceva, sau macar tatal biologic sal recunoasca, daca nu primesc decizia pana nasc. aici nu eram sigura.il poate recunoaste sau nu.

| Bula a răspuns (pentru Maticek):

Da, am scris, il poate recunoaste.
Iar ulterior, daca fostul tau ar revendica paternitatea, atunci se poate proba prin test ADN paternitatea.

| Maticek explică (pentru Bula):

Ok mersi mult pnt tot.

| Freya1 a răspuns:

Din cate stiu daca tatal isi recunoste copilul nu are de ce sa il treaca pe numele fostului sot mai ales daca sunteti in divort.

| Maticek explică (pentru Freya1):

Asa ma gandesc si eu...dar daca nu am primit inca nici o dovada de divort, asta a-ar insemna ca nu sunt divortata?

| Freya1 a răspuns (pentru Maticek):

Suna avocata sa vezi daca s-au bagat actele ca si daca nu sa finalizat divortul actele sunt bagate deci e o dovada ca divortati.

| Lioana a răspuns:

In certificatul de naștere al copilului se trece tatăl pe care îl declari tu. Dacă acela nu este căsătorit cu tine, va trebui sa fie prezent alături de tine la starea civila ca sa recunoască ca copilul e al lui.
Copilul se trece pe soțul tău numai dacă tu ești de acord cu asta sau daca merge el sa scoată certificatul de naștere al copilului.
Nu e cazul să-ți faci griji că va fi trecut copilul pe soțul tău. Asigură-te însă că tatăl real al copilului va fi de acord sa fie trecut pe certificatul de naștere al micuțului.
Se mai pune problema numelui tau care va apărea pe acel certificat. Dacă va fi cel din prima căsătorie, cel de fata, sau cel dintr-o eventuala a doua căsătorie, depinde de actul tau de identitate pe care îl vei avea în momentul nașterii.
In ceea ce privește sentința o vei primi la adresa de domiciliu din acțiunea de divorț, bănuiesc că e adresa din Romania.

| Maticek explică (pentru Lioana):

NU este nici o problema cu tatal copiilului, el doreste sa-l recunoasca, problema e sa nu cumva sa nu primesc pana nasc sentinta si copilul sa fie pe numele fostului sot. Avocata mi-a zis ca nu se poate face la urgenta nimic, totul e sa asteptram.....astept dar pana cand!

| anonimaalee29 a răspuns:

Vorbeste serios cu avocata ta, sau mai usor ar fi sa te duci in tara...asta daca nu se vede burta prea mare. Ar putea sa te vada cineva si dupa sa inceapa cu barfele.