| Pelișor_Darius_1995 a întrebat:

intampin o problema cu PC-ul de 3 saptamani, ia freeze instant in unele momente, o data de doua ori pe zi, dar nu mereu. Tot ceea ce pot sa fac este sa dau restar. Pc-ul are aproximativ 2 ani de la achizitionarea pe piese de la PC Garage.
Am rulat cu programul AIDA64 CPU, GPU, placa de baza respectiv ramm la la maxim fara rezultat si fara a avea o temeperatura mai mare de 78 grade CPU, 70 GPU, 57 placa de baza, inainte de acestea si o reinstalare de windows. Nu as dori sa pierd timpul cu trimiterea in service daca se poate remedia intr-un alt fel.
Componente:
• Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR3 1866 MHz CL10
• Procesor AMD Vishera, FX-8300 3.3GHz box
• Placa video MSI Radeon R9 380 GAMING 4GB DDR5 256-bit
• Placa de baza GIGABYTE GA-990X-Gaming SLI
• Sursa FSP Raider 650W
• Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB
• SSD ADATA Premier Pro SP550 Series 120GB
Multumesc.

4 răspunsuri:
| ririsa a răspuns:

Fa updateurile la windows, scaneaza pc ul de virusi, iar daca tot nu functioneaza dai un reset la windows (doar daca ai win 10 poti face asta)

| Pelișor_Darius_1995 explică (pentru ririsa):

Am incercat si cele mentionate de tine, fara rost.

| dannyel86 a răspuns (pentru Pelișor_Darius_1995):

Testeaza hardul cu un utilitar care sa-ti scaneze suprafata de stocare a fisierelor.
Pot fi erori sau bad-uri.
http://www.ariolic.com/disk-scanner/

Verifica memoria ram cu versiunea bootabila Memtest, pe care o lansezi de pe un cd sau stick.
https://www.memtest86.com/download.htm

| ririsa a răspuns (pentru Pelișor_Darius_1995):

Incearca un reinstall de windows, daca tot nu functioneaza inseamna ca e cevea inneregula cu componentele tale