| cineva666 a întrebat:

Maine voi calatori prima data cu avionul si mi-am luat bilet la blue air. Sunt foarte stresata mai ales ca pana acum nu am vazut aeroportul decat in poze pe net...maine o sa-l vad pentru prima data si voi fi si singura.(sper sa ma descurc..sa nu fie nici o problema). Am citit pe internet ca dimensiunile admise la ei sunt: 55cm x 40cm x20... am un troler care depaseste un picut si ca sa nu ma risc sa platesc nu stiu ce taxa pe acolo ma gandeam sa iau o geanta ca bagaj de mana. geanta care o am eu are lungime 55cm si inaltimea ar fi 40(oricum merge un pic modelata incat sa incapa in cadru metalic ca oricum nu o sa indes lucruri in ea). Acolo se cere inaltimea 55cm. pot sa bag invers geanta adica ca tortile sa fie intr-o parte ca din lungime sa fac inaltime? va rog sa-mi raspundeti..chiar nu stiu daca sa ma risc asa sau sa-mi cumpar alta geanta

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Stai linistita si nu mai sta cu nici un stres. Si eu am zburat prima data singura acum 1 an jumatate. Am avut un bagaj pentru cala si unul de mana. Am intrebat la informatie unde e agentia mea de a lasa bagajele si totul a decurs bine. E un pic stresant la inceput ca dupa ce ai lasat bagajul, trebuie sa urmezi pasii pana cand ajungi la sala de asteptare pana se face imbarcarea in avion. Desi sunt oameni care iti vor arata drumul.

Iar la geanta de mana, se poate baga in lung si cu toate stewardesele te vor ajuta la asta.

Zbor placut!

| cineva666 explică (pentru MihaelaDart):

Usor de spus..greu de facut laughing incerc sa nu mai fiu stresata dar nu prea imi iese big grin. desi n am zburat niciodata cu avionul(nici macar n am iesit din tara pana acum deloc)nu ma gandesc la cum o sa fie zborul in sine... eu ma stresez si ma gandesc la tot ce tine de aeroport laughing gen sa nu fie vreo probl..sa nu ma pierd etc(prostia mea este ca nici nu m-am tinut sa invat calumea nici macar engleza si acum imi pare rau. de dus pot intreba in caz de ceva prin aeroport dar sa vad ce o sa fac la intors laughing cand lumea de acolo o sa vorbeasca limbi straine. o sa ma mai iau dupa lume...o sa ma uit pe ecranele alea..etc.sper sa fie bine)

| cineva666 explică (pentru MihaelaDart):

Probabil ca ma stresez mai mult decat este cazul happy asta pentru ca i prima experienta. cand ajung acolo o sa vad de fapt cum sta treaba big grin si probabil ca o sa realizez ca nu i asa de complicat precum cred). am inteles... oricum diseara o sa mai citesc pe aici big grin dsp primul zbor. multumesc mult

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de aeroportul de unde pleci, daca cumva te pune sa masori bagajul prin cadru desi se intampla rar nu conteaza cum il pui, important e sa intre

| cineva666 explică (pentru suntserios):

Daca nu conteaza cum il pun..incape happy oricum merge sa ajut un pic bagajul sa intre acolo ca este material modelabil. nu se compara cu un troler pe care nu poti apasa...mai ales in partea cu rotile

| cineva666 explică (pentru suntserios):

Geanta mea este ceva de genul : https://dedrum.ro/borseta-u-lite-classic-55cm

| ALGator a răspuns (pentru cineva666):

Da, cand e extinsa pe grosime are 30 cm. Daca nu o umpli se poate comprima la 20 cm. Asa ca merge :-)

| cineva666 explică (pentru ALGator):

Multumesc mult pentru raspuns happy. sper sa nu fie nici o problema happy voi lasa geanta asta... nu mai dau bani pe alta

| ALGator a răspuns:

Daca toate dimensiunile gentii tale sunt sub sau egale cu norma, deci nimic sub 55x40x20 cm atunci nu e nicio grija.
Geanta ta are 55 cu 40. Deduc ca in grosime nu are mai mult de 20, nu?

Fii putin mai devreme, ca pentru prima data si totul va fi OK. Calatorie placuta!

| cineva666 explică (pentru ALGator):

Daca nu indes in ea.o las mai lejer automat pot sa o fac incat sa aiba grosimea de 20cm. daca indes ca nebuna depasteste

| cineva666 explică (pentru ALGator):

Oricum este fara roti... este un material care se poate modela incat sa incapa in cadru metali

| cineva666 explică (pentru ALGator):

O sa fiu cu 2 ore mai devreme.

| reihiuke a răspuns:

Lasă asa geanta

| cineva666 explică (pentru reihiuke):

Ok.multumesc pentru sfat

| cineva666 explică:

Aeroport otopeni. si trebuie sa ajung in bruxelles. dupa trebuie sa ma si intorc. n as vrea sa am probleme nici la dus si nici la intors

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Poti sa o iei ca bagaj de mana. Am vazut multi care isi pun in bagajul de mana valize mici, care ar parea ca ar fi trebui de pus de fapt in locul cu cele mari. Nu cred ca conteaza cum o pui in "dulap". Cred ca o sa fie ok. Poti intreba acolo daca poti te lasa sa o pui in locul cu valizele mari sau sa o iei ca bagaj de mana. Nu-ti fa foarte multe griji, te vei descurca, nu cred ca e foarte riscant incat sa iti iei o geanta noua

| cineva666 explică (pentru ToțiPentruUnu99):

Pai o voi lua ca bagaj de mana happy daca nu indes in ea o sa incapa in cadru bagaj mana happy oricum merge sa apas pe ea incat sa incapa. n are rost sa o pun la cala atat timp cat nu i mare si nici grea.

| cineva666 explică (pentru ToțiPentruUnu99):

Bagajul de mana happy 55x40x20 happy maxim 10kg...

| MihaelaDart a răspuns (pentru cineva666):

Si la mine tot primul zbor cu avionul a fost. Nici nu imi imaginesem ca intr-o zi voi zbura cu avionul, cu toate ca am si rau de inaltime laughing. Desi in avion nu am avut nici pe naiba, doar urechile infundate la decolare si la aterizare. De fel, doar cu autocarul am calatorit.

Sa iei aminte, in bagajul de mana nu ai voie sa pui creme, sampoane, solutii de par care suntde 100 de ml sau peste, la fel si parfumurile. Mai bine le pui in bagajul de cala, acolo nu iti verifica si nici nu te lasa fara.

In bagajul de mana nu cara sticle de vin, la fel ti le vor confisca.

Ai voie sa iei cateva medicamente doar in cazul ca iti este rau, restul medicamentelor le poti pune in bagajul de cala.

| cineva666 explică (pentru MihaelaDart):

Aoleo ce emotii am laughing) (cand am emotii..sunt stresata incepe sa ma ia greata. durerea de burta. laughing) la ora 9 plec de acasa sa fiu acolo cu 2 ore mai devreme. as fi vrut ca primul zbor sa fiu insotita dar nu a fost sa fie big grin. desi n am mai zburat mie nu mi sta gandul deloc la zbor laughing stresul meu este aeroportul laughing). stiu ca nu este voie happy am citit de pe net. o sa am doar bagaj de mana happy. mi am pus in poseta o punguta cu rimel,ruj, creion de ochi, o curea, incarcator telefon). din cate am inteles in bagajul de mana poti pune happy bomboane, cioco...corn.

| cineva666 explică (pentru MihaelaDart):

Stiu ca in bagajul de mana n ai voie cu chestii cu care poti sa ranesti pe cineva(gen sticla). nu car ca oricum nu prea beau alcool si nici cand ma intorc la tara nu o sa am la cine sa aduc oricum mai bine imi iau dulciuri decat sa dau bani de bautura laughing).nu iau medicamente... gasesc acolo daca este ceva big grin oricum sunt o pers sanatoasa de fel