| George18011993 a întrebat:

Buna ziua pana la ce data se tin anvelopele de iarna? as vrea sa le pun pe alea de vara

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana cand sunt constant peste 7 grade. Atunci cauciucurile de vara isi fac treaba la randament ok

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asteapta macar inceputul lunii martie. Daca nu pleci nicaieri departe, poti sa le pui pe alea de vara.
La mine mai apar ninsori si la inceputul lui mai, pun anvelopele de vara abia dupa jumatatea lui aprilie, de obicei.

| Crackman a răspuns:

Nu este o regula.
Daca sa zicem ca afara este soare si faci accident, este peste 5 grade de mai mult de 3 zile esti vinovat ca n ai de vara
Daca esti in mai si faci accident datorita unei zapezi spontane faci accident si nu ai cauciucul de iarna, esti vinovat.
Welecome in Romania

| suntserios a răspuns (pentru Crackman):

Nu o sa fie vina lui ca au fost afara 6 grade si avea anvelope de vara. Plus cele de vara isi pierd proprietatile pe la 7-8 grade in jos.

Si care e faza cu welcome in Romania? Ce e asa rau sa ai anvelope potrivite vremii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Crackman):

In alte tari faci accident si nu esti vinovat ca esti sofer de hartie igienica, si ai pierdut aderenta?
Vinovat e ala care nu adapteaza viteza sau nu acorda prioritate, indiferent ce cauciucuri are. Amenzile sau culpa comuna pentru cauciucuri necorespunzatoare sunt bonusuri. Si nu vei fi amendat niciodata pentru ca porti anvelope de iarna cand e cald afara, nu mai fabula. Legea prevede sanctiuni doar pentru cei care circula pe drumuri inghetate/ninse, fara a avea cauciucuri M+S.