| anonim_4396 a întrebat:

Pentru starea civila, documentele trebuie depuse inainte cu 10 zile? se ia in calcul si ziua depunerii si ziua oficializarii? In data de 2 septembrie o sa am starea civila si nu stiu exact in ce zi trebuie depuse actele. Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul se socoteste pe zile libere, asa ca nu se ia in considerare ziua cand depuneti actele si ziua cand termenul se implineste.
Daca vrei ca pe 2 septembrie sa fie oficiata casatoria atunci trebuie sa depuneti actele, cel mai tarziu, pe data de 22 august.

| Lioana a răspuns:

Nu se ia in calcul ziua oficializarii. Deci 10 zile inainte ar fi pe data de 22 august. Sa aveți "Casa de piatră"!

| gheorghe699 a răspuns:

Sa fie intr-un ceas bun! pe 22 august.