| limbricu a întrebat:

Rog pe cei care ma pot ajuta in urmatoarea problema.
Am internet de la ORANGE, dar in zona unde locuiesc am mari probleme cu semnalul si din aceasta cauza nu prea merge net-ul.Am vazut pe internet ca exista adaptor POWER LINE ETHERNET, cu,care se poate avea semnal prin RETEAUA ELECTRICA. Rog pe cei care cunosc problema,sa ma informeze daca acest lucru este adevarat,pentru ca nu vreau sa mai dau banii degeaba, am cumparat un kit amplificator, care nu ma ajuta cu nimic.
Multumesc.

6 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Aceste dispozitive nu iti pot garanta imbunatatirea calitatii semnalului si nici nu sunt recomandate. De asemenea, noi nu oferim asistenta pentru ele. Daca doresti sa verificam situati acoperirii in zona ta, te rugam sa ne oferi prin mesaj privat numarul de telefon sau codul de abonat.

O zi buna,
Orange Helper

| gogu220 a răspuns:

Portează-te cu numărul la Vodafone.

| Demidol a răspuns:

Daca nu au semnal bun, nu cred ca te ajuta ceva suplimentar. Nu ai alte firme in zona ce ofera internet?

| SynapseNinja a răspuns:

Și la țară la bunică-mea e la fel, o parte din sat are probleme cu semnalul. Eu zic ca mai întâi să te duci la Orange, întâi de asta îți recomand să vă adunați câțiva vecini (vreo 4-5 minim) care au aceeași problemă, și să vă plângeți acolo, poate rezolvați ceva la ei. Dacă nu, duceți-vă la primărie, să monteze un releu ceva pentru rețeaua respectivă. Dacă aveți noroc de primar, poate se rezolvă ceva și montează, dacă nu, asta-i România, vă compătimesc. Dacă nu, mutați-vă pe Vodafone cu numărul, am auzit că au internet bun și la țară.

| De3ox a răspuns:

Cam cu cât te-a ajutat acel kit amplificator asa o sa te ajute și acel adaptor, dacă vrei sa se rezolve într-adevăr problema, aduna mai mulți vecini care sunt la aceeași rețea, mergeți la primărie și faceți o cerere sa monteze un releu pentru rețeaua respectiva și dacă aveți un primar bun problema e rezolvata, dacă nu, asta e România, îmi pare rău.

| swag13579 a răspuns:

Ia-ți un alt router și trage un cablu de tip wireless din primul router pana unde îți trebuie semnal...conectează cele doua rutere intre ele și al doilea(pentru care nu trebuie sa faci abonament)va primi semnal de la primul și îl va emite.Nu costa foarte mult ...maxim 130 de lei și ai semnal garantat.Asigurate totuși ca primul router are 2 mufe de intrare wireless.