| MariaCts a întrebat:

Buna ziua TPU. Am nevoie de ajutorul vostru. Parintii mei lucreaza in Germania cu acte in regula(angajati), iar eu sunt studenta in Romania. Stie cineva ce documente imi trebuie pentru a aplica pentru alocatie in Germania? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Nu poti tu sa aplici, ei trebuie sa aplice aici in Germania fiindca sunt necesare niste acte de la firma / firmele la care lucreaza.

| MariaCts explică (pentru pufulescu):

Vreau sa stiu ce acte imi trebuie de aici din Romania sa le trimit lor in Germania si sa rezolve acolo. :-) Nici nu m-am gandit sa incerc sa rezolv ceva aici, in Romania...

| pufulescu a răspuns:

Http://www.kindergeld.org/kindergeld-fuer-volljaehrige-kinder.html
Deci certificat de nastere, adeverinta de la scoala. Nu stiu cum trebuie facuta adeverinta si nu te obosi cu traducerea in Romania ca nu ti-o accepta nemtii, trebuie facuta in Germania.
http://www.kindergeld.org/kindergeld-antrag.html
Din linkul asta vezi ca incepand de anul asta iti trebuie si tie Steuer-Identifikationsnummer, numar de inregistrare fiscala, la fel cum au parintii tai ca lucratori in Germania.
Mai am un link :
http://www.kindergeld.org/kindergeld-in-ausbildung.html
Trimite-le parintilor tai toate adresele astea, dar nu cred sa inteleaga prea multe din ele. Si in Germania se schimba legislatia precum chilotii, dupa cum vezi de anul asta trebuie sa-ti faca si tie nr. de inregistrare fiscala si nu stiu cum se face asta, e alta mancare de peste.
Din ce am citit asa scurt, la Arbeitsamt se gasesc toate datele si actele pe care trebuie sa le trimita, deci acolo sa se intereseze.
Concluzie : certificat de nastere si adeverinta de la facultate, mai multe nu vad oricat as cauta fiindca nemtii sunt cam tampiti si nu stiu sa se exprime concis :-D

| MariaCts explică (pentru pufulescu):

Iti multumesc frumos! :-)