| cristy1993 a întrebat:

Buna ziua TPU, am o mare problema.De vreo 2 saptamani mi se deconecteaza netul,si nu stiu de ce,am sunat pe cei de la firma si au zis ca, sa imi instalez antivirus, problema este ca nu s-a rezolvat.Deci lucrez maxim 10 minute pe internet si se deconecteaza. Daca scot cablul de la internet si il conectez iarasi, imi merge iar 10 minute.Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Cu antivirsul este o vrajeala. ce legatura are antivirusul cu internetul? Nici una in cazul tau. Acum, ori poate fi o problema de la ei si au folosit reclica cu antivirusul ca scuza, ori de la tine, ti se duce placa de retea. Incearca sa conectezi cablul de internet pe alt PC/laptop de proba, daca nu mai face figuri este o problema de la tine, gasesti placi de retea PCI si la 30 de lei, dar mai bine iti iei una putin mai scumpa happy

| cristy1993 explică (pentru introduaicinumele):

Eu folosesc laptop, si mi-au ars deja placa de retea din el, acum folosesc o placa de retea conectata prin USB, incerc sa pun in alt laptop sa vad daca problema persista.

| introduaicinumele a răspuns (pentru cristy1993):

Asa e cel mai bine sa faci, daca pe alt laptop face la fel este mai mult ca sigur de la firma care-ti da internet.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Mai suna-i pana iti rezolva problema, daca nu schimba-ti furnizorul de net.

| Cherilyn a răspuns:

Problema asta o am si eu cu cei de la RDS.
Asta cu antivirusul a fost vrajeala.
Totusi, ai platit factura lunara?
Este o defectiune de la ei, ceva...

| xBebee a răspuns:

Probabil ca ti-au zis de antivirus ca s-au ganduit ca ai luat vreun virus.Dar e la plezneala asta.
Probabil, daca ai cablu, se poate deconecta de la stalp, cheama specialisti, si daca tot nu se rezolva e o defectiune de la ei.

Ar mai fii o varianta, depinde, poate nu ai platit factura, eu zic sa te duci la ei sa vezi sa rezolvi problema.
Daca tot nu se rezolva nimic, eu zic sa te muti de la acea firma.

BAFTA, FUNDITA PLZ

| Walhalla a răspuns:

Cel mai probabil e de la placa de retea ...Asa imi facea si mie, si am schimbat placa de retea.Pe atunci aveam net de le RDS.M-am mutat si acum am net de la Romtelecom, si pana la urma folosesc tot vechea placa de retea si nu mai am probleme...Deci,da s-ar putea sa fie de si de la ei, mai ales daca ai net de la RDS.Nu ai cumva placa de retea incorporata Amdtek?

| Silion_Liviu-mihai_1995 a răspuns:

Verifica Local Area Connection! Da dublu-click pe el. Apoi dai click pe Local Area Connection (nu 2!). Apoi da pe Support si da pe Repair.
In caz ca nu stii ca sa intri pe Local Area Connection iti apar doua ecrane.Pentru a intra da dublu-click pe ele.Noroc! Pa!