| Ewals a întrebat:

Bună ziua TPU nefiind proprietar pe teren fratele tatălui meu decedat poate vinde el un teren fără dezbatere de moștenire?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nimeni n-are dreptul sa vanda proprietatea altei persoane, doar daca are imputernicire legalizata din partea proprietarului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate vinde terenul fara sa fii propietarul lui, si sa ai acte legale pe el.
Nu puteti face nimic pana nu faceti succesiunea si sunt desemnati toti mostenitorii.

| mihai69 a răspuns:

1. Evident că nu; asta deja e stabilit;
2. Dacă proprietarul care a decedat e tatăl tău, atunci fratele lui nu are niciun drept la moștenire. Moștenitorii legali sunteți tu (și eventual frații / surorile tale dacă e cazul) și mama ta dacă e în viață. Fratele poate avea dreptul să moștenească doar dacă terenul este rămas de la un părinte al său, decedat (bunic / bunica ta).

| Dismally a răspuns:

Daca terenul a fost al tatalui tau nu poate si nici nu va primi nimic cel mai probabil, terenul iti va ramane tie si mamei tale, eventual daca mai ai frati, atat, restul rudelor nu au niciun drept.

| carevaescu a răspuns:

Propritatile decedatilor nu pot fi vandute. Trebuie sa parcurgeti demersul de moștenire, apoi noii proprietari il pot tranzactiona pe baza actului de proprietate.

| helpforyou a răspuns:

Doar proprietarii au acest drept. Daca a decedat atunci trebuie dezbatuta mostenirea, iar ulrerior fiecare proprietar este liber sa faca ce doreste cu bunul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut cine a decedat tatal tau sau fratele tatalui tau ca este o varză intrebarea ta fi concret nu scrie atitea aiureli, daca tatal tau a decedat, in primul rind mama ta face succesiunea după el ca era sotia lui, si acel teren se va impărtii intre mama ta si voi copii ei, si fratele tatalui tau va avea si el dreptul la mostenire dar nu va lua tot, mama ta va mostenii jumatate, iar din mostenire cred ca nu o poate vinde timp de 5 ani. Asa ca succesiunea costă ceva milioane si nu cred ca o va interesa pe mama ta acel teren care poate sa nu valoreze nimic, depinde in ce zonă se află terenul si in ce stare este ca daca este o pîrloaga nu renteaza banii platiti pe succesiune ca sa nu ia nimic. Si fratele tatalui tau ne fiind proprietar nu va putea lua nimic fara imputernicire sau succesiune sa deschida el masa succesorala ca frate a decedatului.

| Ewals explică (pentru anonim_4396):

Tatăl meu am specificat.

| IceRope a răspuns:

Absolut nu. Nu poți vinde legal ceea ce nu îți aparține cu acte în regulă. Trebuie făcută succesiunea cu intrarea în drepturi de proprietate a fiecărui beneficiar, conform legii. Cel care vinde fără a fi proprietar va avea parte de dosar penal. Atât el cât și cel care cumpără.