| Sorinica2 a întrebat:

Bună ziua. Vreau sa trimit un colet pe olx prin posta dar nu vreau sa îmi scriu adresa pe el, cum fac ca să primesc banii ramburs și unde?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil asa ceva, ca nu pleaca nicaieri si nu ti se ramburseaza nimic.
De ce sa nu-ti pui numele si adresa?
Ce ai de ascuns?
Esti un vanzator mincinos sau vrei sa tragi teapa?

| Sorinica2 explică (pentru Violleta2022):

Doamne ferește sa trag teapa sau ceva! Este pentru ca vânzătorul nu mi se pare atât de safe, nu de altceva!

| Sorinica2 explică (pentru Violleta2022):

Adică sunt de acord in a pune datele mele cu tot cu telefon dar nu vreau sa pun adresa casei

| neprihanitul a răspuns (pentru Sorinica2):

Cum sa nu fie vanzatorul safe? Tu esti vanzatorul din ce inteleg. In cazul in care cumparatorul nu este safe nu are ce sa iti faca. Poate doar sa nu ridice coletul iar in cazul asta se intoarce la adresa de unde a fost trimis. Iti spun asta din proprie experienta, vand pe olx de vreo 6-7. Poti alege daca vrei sa vinzi cuiva sau nu.

| Sorinica2 explică (pentru neprihanitul):

Pai poate vine după la mine acasă sau ceva doamne ferește?, am vrut sa spun cumpărătorul *

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sorinica2):

La tine acasa poate sa vina numai daca esti neserios si le tragi teapa, trimitand ceva stricat, sau ceva ce nu au cumparat ei.

In orice caz, daca tragi teapa tot se poate ajunge la tine acasa, prin curier, ca el vine sa ridice pachetul la tine acasa, asa ca are numele, telefonul si adresa ta.
Daca ai tras teapa si cumparatorul primeste o caramida in loc de telefon, te raportaeza la politie pentru inselaciune si se face drumul in sens invers, de la curierul care i-a predat lui pachetul se ajunge inapoi la tine, fiindca tu figurezi automat cu toate datele in registrul curierului.
Deci, gandeste-te foarte bine de ce iti este frica si ce ai de ascuns, ca acest tip de comportament nu este nromal!
Un om cinstit pune intotdaeuna adresa si numarul de telefon, tocmai pentru transparenta si cinste.

| neprihanitul a răspuns (pentru Sorinica2):

Ca sa ce? Daca nu vrei sa inseli pe cineva, nu are de ce sa vina dupa la tine acasa. Daca e cum zici, poate oricand sa vina cineva la tine acasa chiar si cei care trec pe langa casa ta. Eu vand de ani buni pe okazii, olx, Facebook si imi dau adresa intreaga si nu a venit niciodata nimeni la mine acasa dupa ce am vandut ceva si am vandut de la carti, telefoane, imbracaminte, incaltaminte, aparate de fotografiat si multe altele. Daca vrei sa vinzi cuiva vreun telefon si in pachet trimti altceva cu siguranta o sa vina la tine acasa inclusiv cu politia. Altfel, nu ai de ce sa iti faci griji. Toate cele bune!

| Sorinica2 explică (pentru Violleta2022):

Stati doamna liniștită ca nu sunt eu genul de om care sa traga țepe. Nu este cazul meu. Am vrut sa vad dacă este o alta metoda, atata timp cât e livrare prin posta nu înțeleg de ce ne trebuiesc atât mie cât și la cumpărător adresele casei fiecăruia. Nu am eu de ce sa ma tem dar de asta spun, nu știi niciodată ce și câte se pot întâmpla avanduti un om adresa.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Sorinica2):

Pai daca vânzătorul nu-ți pare safe, n-ar fi mai bine sa nu trimiți lucrul? Daca ai dubii vis-a-vis de seriozitatea sa...îl poți întreba dacă e decis 100% sa cumpere produsul.Eu când vând ceva, așa fac, sa nu pierd nici timp și nici bani.
Plus că asta cu "nu pun datele "... oricum cei din poșta de au în baza lor de date, in caz de ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sorinica2):

Atunci de ce frica asta sa pui adresa de acasa?
Si daca vine cumparatorul la tine acasa, ce?
Suna la usa, discutati ca doi oameni normali, clarificati problema samd.
Dar nu ar avea de ce sa-ti vina nimeni acasa si sa-ti bata in usa, daca esti un om cinstit si trimiti lucrul corect in stare de functionare, asta este clar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei ramburs trebuie sa iti treci si datele tale

| neprihanitul a răspuns:

Iar banii vin ramburs in functie de metoda pe care o alegi (in cont sau mandat postal). Eu de regula vand cu livrare olx. Tot procesul de transport este asigurat de olx (ei pun comanda la curier pe baza adresei cumparatorului) tu trebuie doar sa impachetezi produsul si sa fii pregatit cand vine curierul sa il ridice. Cumparatorul are posibilitatea in felul asta sa deschida pachetul (ceea ce mi se pare foarte ok). In felul asta olx se asigura ca tranzactia este una de succes iar procesul de vanzare-cumparare este unul cinstir iar persoanele sunt de incredere.

| Sorinica2 explică (pentru neprihanitul):

Da eu sunt de acord cu livrarea olx și tot procesul, mi se pare foarte ok, nu trag eu teapa sau ceva, dar dacă duc comanda la un oficiu Postal nu exista alta varianta încât sa nu îmi pun adresa casei?

| neprihanitul a răspuns (pentru Sorinica2):

Nu exista. Trebuie sa fie un expeditor.