| Cris2212 a întrebat:

Bunăă! Am nevoie de mare ajutor in cazul in care cineva poate sa ma ajute as fi foarte recunoscătoare! Sa începem...sunt eleva in Germania, clasa a10-a, anul viitor voi trece la "liceu ", respectiv clasa a 11-a și a12-a, am ales sa merg pe un profil de management, bilanț finanțe, contabilitate și așa mai departe. După terminarea acestora as dori sa ma
intorc in țara și sa dau la facultate, respectiv la ASE, am sunat la biroul lor doar ca mi-au spus sa revin luni cu un alt telefon. Curiozitatea mea este prea mare așa ca dacă știe cineva și poate sa ma ajute l-as ruga din inima... as fi înțeles ca exista posibilitatea de a nu putea urma facultatea după ce am terminat 12 clase aici, dar ma gândesc ca având profilul respectiv in cei doi ani in care totodata fac și practica la o firma tot pe partea aceea, nu găsesc unde ar fi problema! De aceea mi-a fost putin greu sa cred acea afirmație! Va rog frumos, putin ajutor și aici in cazul in care știți!

Mulțumesc anticipat! Toate cele bune!

1 răspuns:
| JicaContra a răspuns:

Bun venit in UE, daca iei bac-ul acolo, SUNT OBLIGATI sa te primeasca aici, insa cum la noi birocratia e crima, s-ar putea sa te puna sa alergi dupa o recunoastere oficiala a diplomei de bac

totusi, nu ma pot abtine sa te intreb, de ce nu faci tu ASE-ul in Germania?!? nu vreau sa spun ca ASE din RO ar fi proasta, dar am impresia vaga ca contabilitatea e diferita de la tara la tara, cel putin in detalii, in plus, si diploma, o diploma de facultate in Germania are valoare mai mare decat una de rrrominica!