| DriverTruck a întrebat:

Bunaziua as dori sa imi raspundeti la o intrebare. Planuiesc sa merg cu niste prieteni aici langa oras la o padure dar am auzit de la vanatori ca sunt lupi in zona CUM SA PROCEDEZ daca vedem un lup sau o haita ca acum asa stiu ca umbla in haita

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai sanatos sa NU mergeti deloc la padure?

| JackR a răspuns:

Habar n-am ce ai auzit sau vazut in filme, dar lupii, nici macar in haita, nu ataca omul daca nu sunt provocati sau foarte flamanzi. Iarna a fost blanda si au avut mancare din belsug, asa ca flamanzi nu sunt.
Daca totusi se intampla sa va intersectati cu lupi, cel mai bine este sa va miscati incet, fara panica, miscari bruste sau zgomote. Incercati sa mariti distanta, pastrand in permanenta sub observatie zona in care i-ati observat cat si zonele laterale. Strategia de vanatoare a haitei este elaborata si de obicei unul sau doi lupi apar in fata, in timp ce restul haitei se desfasoara pe flancuri. Daca aveti posibilitatea, aprindeti un foc, stati cat mai aproape de el si folositi-va telefoanele si chemati ajutoare.

| relativsausigur a răspuns:

Vrei sa ajungi si tu unul din cazurile rare dar tragice?
Au mai fost altii mancati de mistreti, plimbandu-se prin padure si neavand cu ce sau cum sa se apere eficient.
Ce raspuns ai vrea sa-ti dam?
Crezi ca, daca apare un lup, sau o haita, incepi sa tipi la ei cu " mars ", sa dai din picioare si o sa fuga, la fel cum ai face cu un maidanez de marime medie al strazii care nu te sperie atat de tare?
Eu nu te pot sfatuii ce poti face, nestiind daca e si legal asa ceva.
Te-ai putea apara cu spray paralizant, dispozitive cu electrosocuri, arme, dar nu stiu exact daca e legala detinerea lor, mai ales ca pentru arme ti-ar trebui permis port arma, si nici nu pot garanta ca sub utilitatea lor nu esti un pericol pentru cei din jur si chiar si pentru tine.
Asa ca, ce-ar fi sa nu intrati voi in teritoriul acelor animale?
Ce-ar fi sa mergeti voi altundeva, sau daca prietenii tai refuza, sa refuzi tu oricum categoric sa mai mergi cu ei?
Prieteni, prieteni...dar daca sfarsiti mancati de salbaticiuni nu mai ramane nimic din voi, nici macar prietenia straight face.
Nu ti-am scris cu scopul de a te speria, dar ti-am scris cu scopul de a te aduce la realitate.
Vrei sa mergi intr-o padure, in privinta careia ai fost deja avertizat de altii, dar tu tot te gandesti sa risti si sa mergi acolo cu niste persoane neavizate.

| DriverTruck explică (pentru relativsausigur):

Mulțumesc pentru răspuns nu ma sperii stai calm am si eu 15 ani dar dacă ne gândim mai bine nu ma risc chiar dacă avem biciclete si cuțit de vânătoare

| DriverTruck explică (pentru relativsausigur):

Nu ma sperii stai calm nu am o vârsta mică ca sa ma sperii dar dacă ne gândim ce s-ar putea întâmpla ai teamă normal chiar dacă am avea cu ce sa ne apărăm cu bicicletele si cu Cuțitele de vânătoare

| Efan77 a răspuns:

In caz ca te ataca desi nu prea fac asta incercati sa pareti impunatori

| JackR a răspuns (pentru Efan77):

Gresit! Este la fel ca in cazul in care un caine incearca sa te atace. Daca incerci sa te impui, declansezi reflexul de atac. Trebuie sa procedezi exact invers, sa "te faci mic" si sa te retragi. Fara sa alergi, pentru ca atunci se declanseaza reflexul de vanatoare!