| Fairy_6262 a întrebat:

Ca sa te spovedesti trebuie sa ti post sau ti post ca sa te impartasesti? Daca vreti lasati-mi si mie idurile voastre printr-un mesaj sa va mai intreb lucruri de religie.

Răspuns Câştigător
| FoarteLetargic a răspuns:

Trebuie sa ti post ca te spovedesti si trebuie sa te spovedesti pentru a te impartasi big grin
Funda?happy

3 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

In Biserica Ortodoxă, spre deosebire de catolicism, nimeni nu se poate împărtăşi fără spovedanie şi post
Postul foloseste si sufletului si trupului, pentru ca intareste trupul, usureaza si curateste sufletul. Pastreaza sanatatea trupului si da aripi sufletului.
Dorinţa şi îndemnul meu din inimă şi de la Dumnezeu este: postiţi, curăţiţi-vă sufletul şi inima, iertaţi şi cereţi iertare, spovediţi-vă şi primiţi cu cinste şi cu vrednicie Trupul şi Sângele Domnului, fiindcă spune Sfântul Apostol: „Cine mănâncă Trupul şi bea Sângele Domnului Iisus Hristos fără vrednicie, osândă sieşi mănâncă şi bea".

| Loveeeeeeeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Inainesa te spovedesti, tii post 2 zile. Sa zicem ca te spovedesti smbta, duminic dimineata de impartasesti, sambata seara spre dumiic, odata ce trece ora 00:00 nu ai voi sa mai bei nimic, sau sa mananci pana iei impartasanie. Dupa ce te impartasesti mai tii post 1 zi 2, iar cel mai important nu ai voie sa pupi sau sa scuipi timp de 3 zile. Sper ca te'am ajutat. kiss

| dya333 a răspuns:

Pai pentru ambele. Daca vrei sa fii iertata pentru pacatele tale trebuie sa tii post nu numai trupesc dar si sufletesc.Ai sa vezi ca daca tii post ai sa te simti mai bine o sa fii mai linistita si impacata cu tine. Sper ca ti-am fost de folos:*nu stiu eu foarte multe lucruri despre religie dar imi place si mie sa respect anumite lucruri importante ale bisericiihappy