| anonim_4396 a întrebat:

Cam cât costă în medie o instalație completă de încălzire în pardoseală pentru o cameră de dimensiuni medii? (aproximativ 4 pe 5 m... dacă nu greșesc)

Răspuns Apreciat de Editori
| cristi202 a răspuns:

Sistemul functioneaza pe baza unui principiu simplu: circulatia aerului in incapere. Aerul cald, fiind mai usor decat cel rece, urca mereu in sus, astfel ca jos intotdeauna e mai rece iarna decat sus. Incalzesti aerul ca sa stea la 2-2, 5 m (cel mai cald, caci e treptata chestia), iar tu iti faci activitatile intre 0-1, 8 m. Incalzind pardoseala, in primul rind se incalzeste totul uniform, in al doilea, se incalzeste aerul cel mai rece, de jos, astfel ca nu vei mai avea aer rece jos. Aerul cald urca sus, dar, dat fiind ca sursa de caldura e la nivelul cel mai de jos, se obtine o temperatura constanta in toata incaperea. Ce inseamna asta? Ca, daca te culci in pat, la 0, 5 m, esti mai aproape de sursa de caldura oriunde ai fi in camera, si nu stai in aerul rece (daca ai patul pe peretele opus caloriferului normal, e si mai si, sistemul e net superior), aerul cald fiind sus la 2 m, cum e in mod normal. Ma refer aici la diferente de 2-3 grade. Dar asta, desi pare putin, e foarte mult, pentru ca fiecare grad in plus aduce costuri suplimentare, iar daca tu esti mai aproape de sursa de caldura o, si aerul incalzit urca direct spre tine, ar trebui sa iti dai seama ca comfortul e unul superior si ca costurile scad simtitor, pentru ca nu mai ai nevoie de atita caldura ca de la un calorifer normal. Iar daca mai ai si probleme cu picioarele reci, cum multi au, sistemul e mai mult decat bine-venit.
Dar, na, ridem degeaba.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu ma insel, undeva la 2000-2500 de lei.
Din cate am auzit, e cel mai bun tip de incalzire. Eficienta maxima, costuri de intretinere extrem de reduse, comfort maxim (nu simti rece la picioare) prin stabilirea unei temperaturi uniforme in toata incaperea.
Investitia costa, dar merita, o faci o data in viata. Si pe urma te bucuri de ea toata viata. happy

| relian a răspuns (pentru cristi202):

E cel mai prst sistem laughing ce ai auzit este gresit.Eu spus parerea mea, asta asa din cate sisteme am vazut.
Acum un var a pus instalatia asta si era f incantat, adica ca daduse f multi bani, si ce auzise si el ca si tine.Era incantat pana sa o foloseasca,dupa cea folosito a zis mare greseala a mai facut laughing
Dar e din asta, nu asculta de altii, face dupa aia cel pacalaeste.

Tu ce vezi bun la o instalatie de asta? Eficienta maxima adica? Eficienta se masoara in ce arzi si ce scoti, deci eficienta maxima este atunci cand folosesti curent electric, totu ramane acolo, nu elimini nimic afara.
La gaz ai eficienta sau randamet pana in 90 si de procente, asta la instalatiile noi, deci 10% se duce afara, energie ce se pierde.La lemne sau carbuni, ori motorina randamentu este si mai scazut.

Costuri de intretinere adica? Iti dai sama sa se sparga o tava de aia in podea laughing
Nu simti rece la picioare? Pai parchet, pun parchet gros de 5-10 cm pun sub parchet pluta, doara nu stai pe beton sa spui ca simti rece.
Pun lemn gros ca dusumea si peste mocheta, dar nu dau atatia bani.

Te bucuri toata viata? Asta dupa 2 ani vrea sa o scoata laughing mama mi-a zis.
Cea mai buna instalatie este cea pe aer,cea mai eficienta,cea mai comoda si cea mai simpla.
Asa cum au in supermarketuri,in cladiri comerciale,ai gaz,curent este scump,dar poti si cu curent,ai un ventilator, ala circula aerul, ai cald, se opreste termostatu.
Toata america asa este, mai sunt pe unele locuri de astea sisteme vechi, dar toate se inlocuiesc cu sistemul asta aer.nu apa nu rahaturi,nu curge apa, nu ingheata povesti nemuritoare.
Temperatura uniforma in toata casa de unde? Pai ai temp mare jos, uniforma nici pomeneala.
La ce spun eu pe aer ai tem uniforma, aerul ala tot timpul se amesteca, circula usor, acolo ai temp mai uniforma in aer.In rest nai cum.ai dif mare de temp si la calorifere si la asta cu podeaua.
Deci nu merita, asta faceau romanii acu 2 mi de ani ca aia aveau atunci laughing incalzirea asta este un fel de moft, ceva gen tiu in casa nu stiu ce antichitate, arat ca sunt cineva laughing asa si astia cu incalzirea asta, am incnazire ca aia din imperiu roman laughing ai da te usuca la cat consumi laughing te rupe iti dai sama sa incalzesti betonu laughing cred ca aia nu stiu cei aia.

| Legion7X a răspuns:

Îți iei niste papuci groși și așa umbli toată casa.

| relian a răspuns (pentru Legion7X):

Dar nu-i rece stai linistit.Mama in RO are pe jos parchet dar din ala f subtire, am fost iarna acasa si nu era rece la picioare.De regula stai in pat, stai pe canapea.
Romanii cum fac focu doara putin, chiar si de au gaze, nu lasa centrala sa mearga tot timpul.
Acu nu am avut eu sa bag mana in foc, dar veciunu asta, adica varu de care zic e gard in gard cu mama.Nu vrea omu sa scoata aia ca este f buna.
A spus ca la uscat la cat consuma laughing Instalatia ia facto o firma de asta specializata,a platit f mult,cu cat frma e mai mare cu atat si pretu e mai ridicat.
Bine na spus ca nu functioneaza,ori ca s-a defectat ceva,a spus te rupe la consum.
Parintii lui au de asta pe lemne centrala si aia consuma f putin comparitiv cu el si e si mai cald decat la el laughing
Oamenii se complica aiurea,bani irositi,parerea mea.
Mama are centrala,calorifere.a luat c aloriferele cele mai bune,mai scumpe, nu are de alea ieftine, mereu are probleme laughing mereu cheama instalatorul, curge cand unu, cand altul.
Recent i-am schimbat eu toti robinetii, acu zice ca iar a inceput unu sa curga laughing
Ce apa ce calorifere ce rahat.Stai ca nu-s aerisite, nu-s mai stiu eu cum.baga antigel,ca de pleci de acasa,alt vecin a plecat si toate tevile crapate laughing nu pusese entigel.

Ce-s astea? ceva mai simplu? Pai ce supermarketurile au calorifere? Paiar fi fost jale,cu clienti cu toate alea acolo in magazin.
Vad romanii in loc sa caute mai bine,tot in trecut se duc,ce or vedea nu stiu.
Fa ceva simplu si eficient,traieste momentu,nu tiu in casa statuie sau nu stiu ce caun,cazan de pe vremuri laughing fac incalzire prin podea,ori pereti ca romanii.
Da pe vremea aia era ok,dar incalzirea aia nu era peste tot, faceau doara la baile publice, omu acasa avea soba presupun.Dar na fiecare face cei place pana la urma.
Vorba ta ai papuci, ai ciorapi daca crezi ca e rece, mai dai focu ala mai tare nitel.
Asta e sa faca daca au bani, doara aia ce le fac si le instakleaza nu trebuie sa aiba si aia job laughing sa faca si aia milioane

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Hai s zicem ca e corect ce spui. De ce atunci toata lumea care si-a pus e incintata, si cei ce au vazut la altii, su au auzit de sistem, vor si ei?
Nu cred ce a zis varul tau. Eu inca nu am auzit pe cineva care sa fie nemultumit.
Vezi ca induci in eroare.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cumpără o pereche de ciupici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Ieși acasă.

| relian a răspuns:

De functionare ce spui tu stiu, stai linistit, stiu cum circula aerul.Doar ca nu aia e problema,problema este cat consumi sa faca ce spui tu? Eu am vorbit cu cativa oameni ce au sistemul asta si au spus ca e scump,scump si instalarea,scump si folosirea,adica cheltuie mult pe combustibil.
Restu ce explici tu stiam alea de la gradinita laughing
Asa pot lua un calorifer,il incalzesc,pun in spatele lui un ventilator si circul aerul in toata camera,aer ce sa va amesteca mult mai uniform decat incalzirea ce vine din beton.
Pai tu realizezi ca acea caldura trebs a treaca prin beton, prin parchet, apoi sa urce unde spui?
Unde pui ca romanu nu face focu constant, deja peste noapte s-a racit betonul ala, dimineata sau cand face focu o ia de la capat, de aia consumul este ridicat.pt ca gazu e scump, omu nu lasa sa mentina o tem constanta, exact ca si la masina, cu cat pui frana mai mult cu atat consumul e mai ridicat.
Nu am ras de nimeni, ca mai bag eu cate un maimutoi de ala e asa sa mai ma relaxez.
Bine nici nu am spus ca am facut eu calcule, ori mas pricepe sa fac calcule sa vad cum sta treaba mai exact.Dar am spus din experienta alora care au astfel de sisteme.Chiar si aici in America era un tip,avea sistemul asta,ne inebunise laughing ne chema mereu sai reparam pompe,una alta.
I-am zis de atatea ori,arunca ma nene rahatu asta,ia si tu ce folosesc toti.
Nici nu mai stiu ce-o fi facut,dar a trebuie sa renunte la instalatia asta si sa isi puna un AC normal ca toti.
Eu zic ca e complicat,iar regula sune cei complicat e si costisotor si de cele mai multe ori si mai putin bun.
Varu asta de care ziceam,tremura subtire cu instalatia lui si mama sta ca boieru la caldura laughing ala cheltuie si dublu cat mama,la aceiasi suprafata.
In RO la casele ce le aveti acolo din betoane di boltari,pfff nu merge. Daca ar face oamenii case gen ca americaniii, acolo da, ar fi bun sistemul asta, dar atunci nu mai nevoie sa faci pe sub podea.
Eu asa sunt de parere ca e prea complicat si nu merita.
Eu nu sunt nic pentru sistemul asta cu calorifere, nici asta nu merita, multe probleme.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Lumea este incantata ca este scump,este incantata sa se laude,sa arate cati bani a dat el pe un sistem laughing arata ca este bengos,apoi cand il strang buzunarele ori se ascunde,ori spune ca gresit.
Plus de asta pe unia ii incanta ideea,ca este ceva mai altfel decat se face, mai baga si companiile vrajeala, ii abureste si uite asa omu se lasa dus de val, este incantat, dar dupa, buzunarele ii flutura.

Eu iti spun ca am auzit 3 persoane nemultumite,deci cunoscuti,nu ce citesc pe net.
Nu induc pe nimeni in eroare,doara discutam,am si spus nu is specialist,am spus costul este f mare, apoi consumul este mare.
Oricum nu am raspuns celui care a pus intrebarea, am raspuns la tine, vorba aia ca ne permitem happy ne stim de mult, asa mai discutam una alta, chiar de parerile is diferite ce conteaza.
Doar nu ne suparam pentru nimic.Sti ca asa ca si confort e bun sistemul ala, dar conteaza si cat bagi in el.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Relian, te stiu de baiat priceput, nu vorbi ca un amator! Uite o dovada de ce sunt mai bune aceste sisteme, nu vorbesc prostii acolo cand vorbesc despre avantaje:
https://brico.bricodepot.ro/......e-costuri/

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Asta o spune un magazin nu un specialist,. deci sa iei de bun ce spun unia de la un oarecare magazin, aveam pretentie la tine laughing
Bine nu am zis ca metoda nu face ce spuneai, am spus nu merita, consumi la greu.
Uite ca si cei de la magazinu ce arati tu spun exact acelasi lucru.Iti citez din ce spun aia,sa nu zici ca e de la mine laughing

"Tot mai multe persoane aleg încălzirea în pardoseală în detrimentul celei clasice. Este o opțiune cu nenumărate beneficii, dar presupune costuri mai mari și o instalare cu un grad de dificultate mai ridicat."

Deci analizam frazele astea. Spune ca multi oameni, asta suna a reclama toata ziua, dar trecem peste laughing
Luam fraza ailanta unde spune clar : PRESUPUNE COSTURI MAI MARI SI O INSTALARE CU GRAD MARE DE DIFICULTATE, deci nu merita, consuma f multa energie.
Daca ai bani si vrei sa iti satisfaci mofturile nici o problema. Iara daca o teava de aia o sa se sparga cumva, exista sansa si 1 la milioan,dar exista,atunci ala esti laughing
Deci avantaje nu prea au,ca mergi tu pe podea calduta laughing ok da mergi asa si? Daca asta e marele avantaj,atunci stau vorba cuiva pe aici cu papuci din aia pufosi si tot cald o sa fie laughing.
Alt avantaj nu are.Ce arata-i tu ca vine caldura pe sub pat,da vine pe sub pat dar te ocoleste,nu te gandi ca o sa simti patu deja ca si podeaua laughing
Cum te simti tu in patu care sta pe podea cu sistemu asta, la fel ma simt si eu in patu meu fara sistemu asta.

Aia vorbesc bine, nu vorbesc prostii, doar ca te s tiam baiat priceput, nu fa si tu ca majoritatea, una citesti alta pricepi ok?
E bun atunci.