| allure a întrebat:

Cam cati litri de apa ar trebui sa beau zilnic? Nu depun cine stie ce efort fizic.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Minim 2, 5 litri.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, datorita faptului ca traim intr-o atmosfera poluata si mancam multe prostii, necesarul de apa a crescut pentru a ajuta rinichii sa elimine metabolitii toxici.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cal putin 2 l.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Scuze, am vrut sa scriu cel putin 2l.

| dulshe a răspuns:

Minimul este de 2 litri,

| Cryss a răspuns:

Apa si omul

Apa este un factor indispensabil organismului uman. Inca din cele mai vechi timpuri asezarile umane au fost de-a lungul raurilor sau pe malul marilor.Necesarul zilnic de apa al omului este aproximativ de 1.5-2 litri consumata ca atare, dar pentru curatenia corporala omul foloseste zilnic aproximativ 40litri de apa.Organizatia Mondiala a Sanatatii considera ca optim pentru acoperirea acestor nevoi, o cantitate de 100 litri in 24 ore.

| geo1 a răspuns:

Necesarul zilnic de lichide este de 1, 5 - 2 l apa pe zi. apa poti lua si din ciorbe, fructe, ceaiuri, cafele. nu trebuie sa te fortezi sa bei mai mult decat simti nevoia, (totusi, un pic de hidratare nu strica nici pentru ten), deoarece se acumuleaza in tesuturi si te umfli cum am patit eu. daca bei multa apa, REDU CANTITATEA DE SARE - retine apa in organism

| lily1970 a răspuns:

Cantitatea de apa necesara este :greutatea corpului impartita la 30 si afli cantitatea minima pe care trebuie sa o folosesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patru: 2 de apa si 2 de bere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca minim 2 litri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem 70 % apa deci e necesar pentru corpul nostru apa.inteligent raspunz lily bv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 2l